26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: XIV Kongres Doradczy Wyższych Przełożonych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

Ocena: 0
151

W centrum rekolekcyjnym pasjonistów w Rzymie odbył się XIV Kongres Doradczy Wyższych Przełożonych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – pallotynów. 

Fot. pixabay

Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek 8 kwietnia. Przez tydzień zgromadzeni wyżsi przełożeni z 23 jednostek administracyjnych rozważali temat: „Poruszeni współczuciem: budowanie przyszłości SAC”. Spotkaniu przewodniczył przełożony generalny pallotynów ks. Zenon Hanas, a w wśród uczestników byli wyżsi przełożeni z pochodzący z Polski: ks. Waldemar Pawlik z Warszawy, ks. Zdzisław Szmeichel z Poznania, ks. Krzysztof Hermanowicz z Francji, ks. Artur Karbowy z Brazylii. 

Rozpoczynając obrady ks. Hanas, wyjaśnił, że zawarte w temacie słowo „przyszłość” jest „zaproszeniem aby myśli i pragnienia skierowane były w przyszłość, która jest w rękach Opatrzności Bożej, ale którą – w ten czy inny sposób – kształtujemy poprzez nasze dzisiejsze wybory i działania.” 

Uczestnicy Kongresu wiele uwagi poświęcili realizacji dekretów i decyzji ostatniego zebrania generalnego pallotynów i praktyczne kwestie związane z funkcjonowaniem poszczególnych jednostek administracyjnych. 

W środę, 10 kwietnia, po audiencji ogólnej w Watykanie uczestnicy Kongresu przekazali papieżowi Franciszkowi obraz autorstwa ks. Witolda Urbanowicza z Francji. Upamiętnia on masakrę pięciu palotynów którzy zostali bestialsko zamordowani za czasów panowania junty wojskowej w Argentynie. Zbrodnia ta miała miejsce w niedzielny poranek, 4 lipca 1976 r., na plebani stołecznej parafii św. Patryka. Zamordowano wtedy trzech księży: Alfie Leadena, Pedro Dufau, Alfredo José Kelly`ego oraz dwóch kleryków: Salvadora Barbeito i Emilio Jose Barlettiego. Jeden z nich, ks. Alfredo José Kelly, był dobrze znany abp Jorge Mario Bergoglio, ponieważ był on jego spowiednikiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter