22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stawiamy na rodzinę

Ocena: 0
809

Parafia Świętej Rodziny na warszawskim Zaciszu poprzez inicjatywy zachęca do budowania realnych więzów między ludźmi.

fot. Patryk Lubryczyński

Parafię tworzą w znacznym stopniu rodziny wielopokoleniowe, które przychodzą modlić się wspólnie. Członkini Parafialnej Rady Duszpasterskiej Marta Staszewska opowiada, że rzadkim widokiem jest, aby na większe święta rodzic przybywał sam z dziećmi. – Mamy dużą grupę młodych ministrantów, a także około dwudziestu lektorów, przeważnie licealistów i studentów. Kilku mężów jest nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej. Nie brakuje też różnorodnych grup modlitewnych i wspólnot parafialnych. Osobiście należę do jednej z Róż Rodziców modlących się za dzieci i Róży Żon otaczających modlitwą mężów – tłumaczy.

Tomasz Pionnier jest członkiem Grupy Ojców. – Spotykamy się raz w miesiącu. Słuchamy konferencji księdza proboszcza. Następnie odbywa się dyskusja w nawiązaniu do zaprezentowanej treści. Koledzy dzielą się inspirującymi przemyśleniami i własnymi doświadczeniami. Dzięki temu nie jesteśmy sami z różnymi problemami, związanymi na przykład z wychowaniem dzieci – opisuje.

W parafii rezyduje krajowy i diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek. Prowadzi spotkania wspólnoty małżeństw Radość Miłości. Prężnie działają także dwie wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. – Założyciel neokatechumenatu Kiko Argüello napisał, że „trzeba tworzyć małe wspólnoty chrześcijańskie, takie jak Święta Rodzina z Nazaretu, które żyłyby w pokorze, prostocie i uwielbieniu, w których drugi jest Chrystusem”. Staramy się żyć tą maksymą – opowiada lider Drogi Neokatechumenalnej Wojciech Widłak. W ubiegłym roku powstał także pierwszy krąg Domowego Kościoła.

– Na co dzień, jako parafianie, mamy wiele okazji, by cieszyć się świadectwem pięknych rodzin tworzących rodzinę parafialną. W ciągu roku często zamawiane są dziękczynne intencje Eucharystii za małżeństwa, dzieci, narzeczonych. Od wielu lat poruszającym dla mnie momentem świętowania Niedzieli Świętej Rodziny jest Msza, na którą zapraszani są srebrni i złoci jubilaci, odnawiający uroczyście przed wspólnotą Kościoła przyrzeczenia ślubne – dodaje Marta Staszewska.

Odprawiana jest też coniedzielna Msza Święta z udziałem rodzin. Homilia jest podzielona na przekaz do dzieci i rodziców. Oprawę liturgiczną Mszy zapewnia Schola Dziecięco-Młodzieżowa pod kierownictwem katechetki Urszuli Chudy. Należy do niej kilkadziesiąt osób. Dodatkowo w ramach działania scholi organizowane są wyjazdy rekreacyjne, spływy kajakowe czy ogniska dla rodzin. – Zachęcamy także rodziców, aby przygotowywali dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w oparciu o przekazywane w kościele materiały katechetyczne. W formacji zależy nam na wspólnych rozmowach o wierze pomiędzy rodzicami i dziećmi w domu – podkreśla proboszcz ks. Andrzej Mazański.

Rodziny są wspierane nie tylko duchowo. Przy parafii funkcjonuje Parafialny Ośrodek Formacji Rodziny. Piotr Komorowski i Żaneta Elsner współprowadzą kursy dla narzeczonych. – Nierzadko przychodzą pary, które od sakramentu bierzmowania nie miały kontaktu z Kościołem. Jest to możliwość ewangelizacji i zaproszenia narzeczonych do życia sakramentalnego – wyjaśnia Piotr Komorowski. Zaznacza także, że wiele małżeństw w kryzysie szuka pomocy w ośrodku. – Niejednokrotnie dopiero w poradni, w obecności innych osób, małżonkowie są w stanie po raz pierwszy nawiązać ze sobą rozmowę i nazwać problem. Zobaczyć, gdzie tkwi źródło konfliktu. Traktuję tę pomoc jako służbę, w której dzielę się wiarą oraz doświadczeniem życia rodzinnego i małżeńskiego – przyznaje.

Rodzinny charakter podkreśla też wystrój świątyni, związany z ważnym wydarzeniem w historii parafii. W 1998 r., z okazji 50-lecia parafii, parafianie pod przewodnictwem księdza proboszcza pojechali do Watykanu. Pątnicy spotkali się m.in. w Sali Klementyńskiej z Janem Pawłem II. Jeden z pielgrzymów, który z żoną obchodził jubileusz 50-lecia małżeństwa, wymyślił zawołanie, którym wszyscy parafianie powitali papieża. Brzmiał on: „Ojcze Święty, parafia Rodzina Święta zawsze o Tobie pamięta”. – Papież, usłyszawszy te słowa, zaczął na głos powtarzać: parafia rodzina święta. To mnie bardzo poruszyło. W ten sposób Jan Paweł II uzmysłowił nam, że parafia sama w sobie jest świętą rodziną – wspomina ks. Andrzej Mazański.

Inspiracja słowami papieża znalazła wyraz w prezbiterium nowego kościoła, konsekrowanego przez abp. Henryka Hosera 18 czerwca 2017 r., gdzie umieszczono cytat z Pisma Świętego: „Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (Mt 12, 50). – Powyższe słowa Pana Jezusa rozszerzają rozumienie świętej rodziny na wszystkie osoby, które pełnią wolę Jego Ojca – komentuje ksiądz proboszcz. Spójność kompozycji uzupełniają przedstawienia apostołów w prezbiterium oraz medaliony świętych, w tym świątobliwych małżeństw, na ścianie wewnętrznej świątyni oraz witraże ze scenami z życia św. Józefa i Maryi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter