22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U dziadków prymasa

Ocena: 0
1711

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku koło Wyszkowa łączy się nierozerwalnie z biografią kard. Stefana Wyszyńskiego. Do dziś pozostały tu ślady po jego przodkach.

fot. archiwum parafii

W regionie Kamieńczyka znajduje się wiele działek letniskowych. Otaczające wieś lasy i bory sosnowe w dużej mierze objęte są ochroną w ramach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, a sama wioska znajduje się w głębokim zakolu rzeki Bug. W okresie letnim w świątyni jest dwa razy więcej osób – ze względu na przybywających turystów. W Kamieńczyku atrakcją dla gości są gospodarstwa agroturystyczne i prywatne Muzeum Etnograficzno-Historyczne Henryka Słowikowskiego.

Warto przypomnieć, że parafia w Kamieńczyku ma wielowiekową tradycję, ponieważ została erygowana w XIII w. Dokumenty potwierdzają istnienie kościoła już w 1240 r., a pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1452 r. W tym okresie Kamieńczyk otrzymał prawa miejskie, nazywał się wówczas Kamieniec Mazowiecki. Początki obecnej zabytkowej świątyni sięgają XIX w. 16 sierpnia 1896 r. ks. prał. Roch Filochowski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła w stylu neogotyckim według projektu arch. Józefa Piusa Dziekońskiego. Proboszcz ks. Kazimierz Klepacki przyznaje, że w najbliższym czasie chce zmierzyć się z gruntownym remontem zabytkowej świątyni. W niektórych miejscach zacieka woda, a czas odrestaurowania obiektu wydłuża się dodatkowo poprzez oczekiwanie na projekty architektoniczne i decyzje administracyjne.

Z parafią związane są dzieje rodziny Prymasa Tysiąclecia. W drugiej połowie XIX w. dziadek Piotr Wyszyński za swoją działalność w obronie przedstawicieli Kościoła unickiego musiał opuścić rodzinne Podlasie. Wtedy zdecydował się nabyć posiadłość rolną nad Liwcem, na terenie parafii Kamieńczyk. Osiadł tam na stałe, nie mając prawa powrotu w rodzinne strony. W dzieciństwie mały Stefek Wyszyński przyjeżdżał do Kamieńczyka, aby odwiedzać dziadków Piotra i Katarzynę.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób babci i dziadka kard. Wyszyńskiego. Ks. Kazimierz zachęca też do obejrzenia w kruchcie kościoła wystawy z okazji zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. – Zwiedzający mogą zobaczyć akt chrztu ojca kard. Wyszyńskiego, Stanisława, zdjęcia rodzinne, drzewo genealogiczne rodziny Wyszyńskich oraz upominki, które kardynał otrzymywał m.in. z Rzymu – mówi proboszcz. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. ambonka, z której homilię wygłosił prymas.

Na terenie parafii na świat przyszli również oboje rodzice Stefana Wyszyńskiego. Ojciec, Stanisław, urodził się 28 marca 1876 r. we wsi Gać, a matka, Julianna z domu Karp – 27 września 1877 r. w Fideście. Z inicjatywy parafian na czele z sołtysem Fidestu Zdzisławem Karpem oraz Andrzejem Karpem, którego dziadek był rodzonym bratem matki prymasa, 4 października 2020 r. we wsi odsłonięto głaz poświęcony Juliannie Wyszyńskiej. Na 2,5-tonowym monumencie umieszczono zdjęcie małego Stefana Wyszyńskiego z mamą Julianną i słowa Prymasa Tysiąclecia: „Nienawiść uleczyć można tylko miłością”. Poświęcenia monumentu dokonał bp Romuald Kamiński.

Coroczny odpust odbywa się w parafii w święto Przemienienia Pańskiego, ponieważ kościół nosi takie wezwanie. W tym roku uroczystość została przełożona na niedzielę

8 sierpnia, aby więcej osób mogło w niej uczestniczyć. Od kilku lat odpustowi towarzyszy Festiwal Miodu i Chleba, organizowany przez Urząd Miasta i Gminy Wyszków na Rynku Tadeusza Kościuszki w Kamieńczyku. W ciągu roku jest to najważniejsze wydarzenie kulturalne we wsi.

Ksiądz proboszcz zauważa niewielkie zapotrzebowanie parafian na formowanie się w grupach modlitewnych, jedynie Żywy Różaniec ma stałe spotkania. Wierni to przeważnie starsze osoby, nierzadko mające problem z poruszaniem się, i trudno im wyjść poza własne domostwo. Dlatego wolą odmówić różaniec prywatnie lub grupowo we własnej wiosce. – W pracy duszpasterskiej pomaga mi wikariusz ks. Wojciech Wojno, który opiekuje się m.in. służbą liturgiczną. W każdą niedzielę odprawia Eucharystię w kaplicach w Skuszewie oraz Kukawkach – opisuje ks. Kazimierz. Praktyka odprawiania Mszy świętych poza kościołem pojawiła się w latach 70. XX w., ponieważ wielu parafian miało problem z dojazdem z własnej wioski do oddalonej świątyni. Księża z Kamieńczyka chcą włączyć wiernych w duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego w czasie nowenny diecezjalnej w intencji owoców beatyfikacji, w dniach 3-11 września, korzystając z materiałów duszpasterskich przysłanych przez diecezję warszawsko-praską.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter