29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Awantury Wandy

Ocena: 5
959

Szwajcarski film „Moja cudowna Wanda” można umieścić w ciekawym nurcie współczesnego kina europejskiego.

fot. Aurorafilms

W kinematografiach zachodnioeuropejskich w ostatnich latach często pojawiają się filmy o problemach imigrantów – głównie z byłych kolonii – pracujących w zamożnych krajach i walczących z nierównościami społecznymi oraz o prawa socjalne. Oglądamy także obrazy o sytuacji pracujących na Zachodzie ludzi z krajów środkowoeuropejskich, w tym Polaków. Są to problemy bardzo złożone, dlatego autorzy takich utworów wpadają często w tony publicystyczne i skrajnie lewicowe. Twórcy wspomnianego filmu szwajcarskiego starają się ukazać ten temat z różnych punktów widzenia – członków tamtejszej zamożnej rodziny i pracującej tam jako pomoc domowa Polki. Dla polskich widzów film wydaje się szczególnie interesujący z powodu ukazania przez autorów konfrontacji Polki z członkami bogatej szwajcarskiej familii. Agnieszka Grochowska gra kobietę, która opiekuje się nestorem zamożnej rodziny, częściowo sparaliżowanym po udarze. Musi wykonywać też inne czynności domowe, a także znosić często upokarzające i agresywne zachowanie domowników, szczególnie córki sparaliżowanego Josefa, darzącego Wandę podejrzaną namiętnością.

W filmie dominuje tonacja satyryczna, szwajcarska elita ekonomiczna została tu bezlitośnie skrytykowana za hipokryzję, pazerność i poczucie wyższości. Rodzinka znalazła się nagle w trudnej sytuacji, Wanda bowiem nieźle narozrabiała, odreagowując doznane przykrości i upokorzenia. Okazało się, że kobieta zaszła w ciążę z Josefem, co wywołało falę niesamowitych zdarzeń. Bogacze nie bardzo wiedzą, co zrobić z tym fantem. Warstwa satyryczna przenika się tu z dramatyczną.

Na początku się wydaje, że motywem czynów Wandy jest instrumentalne pragnienie wymuszenia sporej sumy pieniędzy od szwajcarskich bogaczy, co można potraktować jako czyn moralnie zły. Nie można tego przecież usprawiedliwiać chęcią pomocy dwójce dzieci bohaterki, pozostających w Polsce pod opieką dziadków. Rzuca to poważny cień na moralność polskiej katolickiej rodziny. Jednak sytuacja zmienia się pod wpływem galopujących wydarzeń. Narodzone dziecko staje się żenującym obiektem przetargowym między rodzinką a Wandą. Ma być po prostu sprzedane bogaczom. Jednak w pewnym momencie okazuje się, że narodzona dziewczynka stała się dla Wandy ważniejsza niż podejrzany interes materialny. Widzimy, że dobro dzieciątka jest dla matki najważniejsze. Otwarte zakończenie prowokuje do dyskusji nad ukazanymi w filmie problemami.

Utwór Bettiny Oberli został zrealizowany na wysokim poziomie artystycznym, mimo niektórych niepotrzebnych dłużyzn. Uwagę zwraca doskonała gra zespołu aktorskiego, zwłaszcza Agnieszki Grochowskiej i Marthy Keller, gwiazdy kina europejskiego i hollywoodzkiego.

 

 


Moja cudowna Wanda (Wanda, mein Wunder), Szwajcaria 2020. Scenariusz i reżyseria: Bettina Oberli. Wykonawcy: Agnieszka Grochowska, Marthe Keller, Andre Jung, Birgit Minichmayr, Cezary Pazura i inni. Dystrybucja: Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter