21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwie unie

Ocena: 0
371

W Muzeum Niepodległości w Warszawie do końca czerwca można oglądać wystawę „My Europianie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

fot. Muzeum Niepodległości

Nie mogło zabraknąć na niej nawiązania do postaci, życia i dzieła św. Jana Pawła II. Celem wystawy jest uczczenie 455. rocznicy uchwalenia Unii Lubelskiej, która przypada 1 lipca, i 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Unia Lubelska była w opinii św. Jana Pawła II zalążkiem integracji Europy. Polska i Litwa w 1569 r. zostały połączone unią realną, która stanowiła dla ówczesnej Europy przykład jedności krajów. Papież był zwolennikiem integracji Europy, której podział po II wojnie światowej uważał za wyjątkowo szkodliwy dla całego kontynentu. Podkreślał, że Europa powinna oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim. W 1979 r. padły w Gnieźnie znamienne słowa o „duchowej jedności chrześcijańskiej Europy”. Po rozpadzie bloku państw komunistycznych św. Jan Paweł II wskazywał: „Nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie on wspólnotą ducha”. W 1997 r. w Gnieźnie przypomniał, że najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo „ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest bowiem historia Europy jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest wielkim bogactwem. Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie”. Te słowa św. Jan Paweł II przypomniał potem w homilii wygłoszonej do Polaków podczas Pielgrzymki Narodowej w Rzymie, dodając: „Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków”.

Na ekspozycji w Muzeum Niepodległości można zobaczyć m.in. miniaturę kopii rzeźby pomnika Unii Lubelskiej, miedzioryt – portret króla Zygmunta Augusta, portret patrona Lublina – św. Antoniego, portret Jana Pawła II, cykl ośmiu rzeźb z brązu „Sybille europejskiej solidarności”, o imionach: Eroica, Roma, Bruksela, Cracovia, Polonia, Europa, Misericordia i Spes.

Muzeum Niepodległości zorganizowało wystawę we współpracy z Fundacją Willa Polonia z Lublina. Autorem ekspozycji jest dr Jan Sęk, prezes Fundacji, kuratorem Lech Marchlewski, autorem zaś projektu i aranżacji plastycznej – Sławomir Powązka. Wystawę objęli patronatem honorowym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter