19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kiedy Lasse poznał Maję

Ocena: 0
2221

To może być hit! Na wzmiankę, że na ekrany wchodzi „Biuro Detektywistycznie Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” ożywiały się znajome mi dzieci, mamy, ciocie i babcie.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Bo serię książek szwedzkiej spółki pisarsko-ilustratorskiej Martin Widmark i Helena Willis pochłaniają wszyscy chłopcy i dziewczynki, którzy zdołali opanować sztukę czytania, podczytują ją ukradkiem nawet nastolatki. Nie dziwię się: ależ to jest napisane! Zdania pojedyncze, konsekwentny czas teraźniejszy narracji, opisy i charakterystyki bohaterów oraz wszelkie inne słowa ograniczone do niezbędnego minimum – nic nie przeszkadza, by fabuła była sensacyjna i wciągająca, a wyobraźnia i potrzeba autonomii dziecięcego świata doskonale pożywione. Swoje robią też atrakcyjne ilustracje, wartkie dialogi i duży druk. Podziwiam – chociaż jednocześnie, zapoznawszy się niemal ze wszystkimi licznymi częściami cyklu, mam do treści niejedno zastrzeżenie.

Jednak szczęśliwie moje obawy nie znalazły odbicia w filmie. To już trzecia ekranizacja przygód młodocianych detektywów, jaka trafia do naszych kin. Tym razem mamy do czynienia z bardzo luźną adaptacją. Jest to prequel, opowiadający o tym, jak Lasse z Mają się poznali i jak doszło do zawiązania ich spółki. Otóż w szkole ma mieć miejsce turniej, w którym nagrodą jest tajemnicza starożytna księga. Kiedy bezcenny tom znika, przypadkowo wmieszany w intrygę grzeczny, nieśmiały prymus i „nowa”, zwariowana buntowniczka, muszą wyjaśnić, co się stało, by ratować własną skórę… Film zasłużenie dostał nagrodę publiczności podczas 5. Festiwalu Filmu Kino Dzieciom. Sądzę, że z pełną satysfakcją obejrzą go dzieci w wieku 7-10 lat. Jest emocjonujący, pogodny, wartki, nowoczesny – no i nie jest kreskówką! Można się wprawdzie zastanawiać, na ile trafia w wyobrażenia czytelnika o głównych bohaterach i miasteczku Valleby. Moim zdaniem z pierwowzorem literackim najbardziej wspólne jest to, że wszyscy dorośli są tu skończonymi dziwakami. Cóż, beztroskiej zabawie i przygodzie absolutnie to nie przeszkadza…

 

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza przygoda”. Familijny. Szwecja 2018. 95 minut. Dubbing. Reżyseria: Josephine Bornebusch. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter