22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ludzie i dinozaury

Ocena: 0
822

O kolejnym filmie z cyklu „Jurassic Park”, który odnosi właśnie frekwencyjne sukcesy na światowych ekranach, można powiedzieć niewiele dobrego.

fot. materiały dystrybutora

Jest kiepsko zrealizowany, infantylna akcja niemiłosiernie się dłuży, a wybitni aktorzy, znani z pamiętnego, znakomicie zrealizowanego filmu Stevena Spielberga z 1993 r., tylko udają, że grają.

Po wielkim sukcesie Spielberga medialny świat opanowała gorączka dinozaurów, które jakoby przetrwały miliony lat i dziś zagrażają ludzkości. Sławny reżyser zakończenie „Parku” pozostawił otwarte. Na fali tej kinowej popularności (podobnej do serii filmów o wampirach i Harrym Potterze) powstały później kolejne trzy obrazy o dinozaurach, które jednak nie odniosły spodziewanych sukcesów, podtrzymywały tylko dinozaurowy obłęd. Obecnie mamy na ekranach najnowszy produkt serii, wspomniany „Jurassic World. Dominion” – gatunkową mieszankę fantastyki, sensacji i kina akcji.

Jak wspomniałem na początku, ten zrealizowany zapewne dla nastolatków film nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest jednak ważny powód, żeby napisać o tym komercyjnym obrazie, który niestety, jak przypuszczam, wywrze wielki wpływ na wyobraźnię współczesnej młodzieży.

W jednym z głównych wątków filmu pojawia się motyw eksperymentów genetycznych, przeprowadzanych przez szefa tajemniczej siedziby na odludnej wyspie, na której przebywają oswojone dinozaury.

W wykreowanym przez twórców współczesnym świecie dinozaury mogą bowiem współistnieć z ludźmi, dlatego swobodnie przemieszczają się po amerykańskiej prowincji. Ale tak naprawdę nie wiadomo, czy zostały do końca oswojone. Wspomniany Dodgson, szef doświadczalnego parku z dinozaurami, zleca porwanie nastoletniej Maise, strzeżonej na odludziu przez ojca. Okazało się, że zmarła matka dziewczynki zajmowała się w tajnym laboratorium badaniami nad genami ludzi i dinozaurów. Na nieszczęście przed śmiercią wszczepiła ona córce geny dinozaurów. Maise może więc służyć jako królik doświadczalny do badań prowadzonych przez szalonego Dodgsona. Celem eksperymentów ma być stworzenie nowych istot. Ekipa naukowców przybywa więc na wyspę w celu uwolnienia dziewczynki.

Aż do zakończenia, przypominającego łzawy melodramat połączony z propagandowym przesłaniem ekologicznym, zrównującym ludzi ze zwierzętami i dinozaurami, oglądamy kolejne potyczki. Najważniejszy w filmie wydaje się jednak złowrogi wątek genetycznych eksperymentów prowadzonych w amerykańskich laboratoriach. Nasuwają się pytania: Czy autorzy filmu pragną nas przed tym ostrzec? Czy opisane w filmie sensacyjne wydarzenia nie przypominają nam wypadków w realu w ostatnich latach?

 


Jurassic World. Dominion”, USA, 2022; reżyseria: Colin Trevorrow; aktorzy: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Laura Dern, Sam Neill, Jeff Goldblum, DeWanda Wise, Isabella Serman, Cambell Scott i inni; dystrybucja: UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter