21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na tropie Weinsteina

Ocena: 0
693

Omawiam dziś film „Jednym głosem”, utwór starannie zrealizowany na dobrym poziomie telewizyjnych produkcji, natomiast niesłychanie ważny pod względem tematycznym.

fot. materiały dystrybutora

W 2017 r. w USA rozpoczęła się nowa epoka w obyczajowych i moralnych relacjach mężczyzn z kobietami. Przez cały wiek XX w krajach zachodnich narastał z sukcesami agresywny ruch feministyczny, nasilała się walka o tzw. prawa kobiet i LGBT oraz legalizację aborcji na całym świecie, ale dopiero opublikowanie w 2017 r. kilku reportaży w czołowych mediach amerykańskich spowodowało lawinową rewolucję. Otwarta wówczas została istna puszka Pandory.

Film „Jednym głosem” poświęcony został ujawnieniu makabrycznej działalności wybitnego producenta filmowego żydowskiego pochodzenia Harveya Weinsteina, właściciela jednej z czołowych wytwórni hollywoodzkich Miramax, w której powstało mnóstwo nagradzanych na międzynarodowych festiwalach obrazów. Producent uważany był niemalże za jednego z cudotwórców Hollywoodu. Śledztwo prowadzone przez dwie ambitne dziennikarki „New York Timesa” (także równolegle przez inne gazety) pokazało, że oprócz pracy producenckiej Weinstein przez wiele lat zajmował się molestowaniem i gwałceniem gwiazd filmowych i pracujących u niego asystentek.

Film niemieckiej reżyserki i aktorki Marii Schrader jest fabularną rekonstrukcją wspomnianego wyżej śledztwa dwóch dziennikarek „New York Timesa”. Sprawa niegodziwej działalności Weinsteina przez lata pozostawała tajemnicą poliszynela, ale dopiero lawinowe przecieki ze strony pokrzywdzonych pań (niektóre przypominały sobie molestowanie po dziesięciu lub nawet dwudziestu latach!) spowodowały rozpoczęcie śledztwa. Stało się wtedy jasne, że Weinstein został poświęcony na ołtarzu rodzącej się wówczas ideologii #MeeToo. Dziennikarki śledcze, grane świetnie przez Carey Mulligan i Zoe Kazan (wnuczkę reżysera Elii Kazana, legendy Hollywoodu), żmudnie, krok po kroku prowadzą śledztwo. Muszą pokonywać liczne trudności. Dzwonią, szukają pokrzywdzonych kobiet, nieujawnianych sądownych umów i zacieranych przez producenta innych śladów swych niecnych czynów.

„Jednym głosem” przypomina wcześniejsze głośne filmy hollywoodzkie o wyjaśnianiu przez dziennikarzy politycznych i obyczajowych afer („Wszyscy ludzie prezydenta” i kilka innych obrazów). Nie ma w tym nic dziwnego, tego rodzaju śledztwa mają bowiem podobną specyfikę i dramaturgię. Dzisiaj już wiemy, że na skutek medialnych dociekań Harvey Weinstein został za swoje czyny sądownie skazany na wieloletnie więzienie, publicznie potępiony i wyrzucony z własnej firmy. Wyszły na jaw także działania pedofilskich mafii z udziałem członków finansowych elit, m.in. osławionego Epsteina i księcia Andrzeja. Teraz sytuacja wygląda tak, że słuszna działalność mediów w demaskowaniu przemocy seksualnej zamieniła się w feministyczny terror prawny i medialny. Często zdarza się, że aktywistki ruchu #MeToo pod byle pretekstem oskarżają niewinnych ludzi. Tak oto wygląda paradoks filmu „Jednym głosem”.

 

 


Jednym głosem” („She Said”), USA 2022. Reżyseria – Maria Schrader. Wykonawcy – Carey Mulligan, Zoe Kazan, Patricia Clarkson i inni. Dystrybucja – UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter