25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Planeta Narnia. Siedem sfer wyobraźni C.S. Lewisa

Ocena: 4.35
3566

Badacze przez długi czas próbowali wykazać, że słynne „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa są spójne pod względem symbolicznym. Wskazywali na takie potencjalnie łączące je motywy, jak: siedem sakramentów, siedem grzechów głównych czy siedem części Królowej wieszczek Spensera. Jednak przez ponad pół wieku symbolika Narnii pozostała tajemnicą.

Sekret wyjawił wreszcie Michael Ward. W pracy „Planeta Narnia” przekonuje on, że kluczem do siedmioksięgu jest średniowieczna kosmologia, która fascynowała Lewisa przez całe życie. Zbadawszy całościowo twórczość Lewisa (w tym nieopublikowane szkice „Opowieści z Narnii”), Ward odkrył, że poszczególne części cyklu zostały skonstruowane w taki sposób, aby wyrażać właściwości siedmiu planet zgodnie z tym, jak je ujmowano w średniowiecznym modelu niebios: Jowisza, Marsa, Sola (Słońca), Luny (Księżyca), Merkurego, Wenus i Saturna. Lewis skomponował swoje dzieło tak, by w każdej książce fabuła, szczegóły świata przedstawionego i obraz chrystologicznej postaci Aslana oddawały charakter danej planety. Ów motyw kosmologiczny jest tym, co Lewis określał „elementem kappa w bajce”, czyli esencją atmosfery opowieści, obecną w każdym jej momencie, ale nigdy niewyrażoną wprost. „Planeta Narnia” to przełomowe studium, dzięki któremu dokona się zasadnicza zmiana paradygmatu interpretacyjnego nie tylko „Opowieści z Narnii”, ale też całej literackiej i teologicznej twórczości Lewisa.

RECENZJA ONLINE: 

OPINIE: 

Michael Ward odkrył, że narnijskie przygody, barwnie przekazujące prawdę Ewangelii, skrywają jeszcze jedną tajemnicę. Lewis, miłośnik średniowiecznego obrazu świata, przyporządkował każdą z siedmiu przygód osobnej planecie i nadał każdej części jej niepowtarzalny charakter.
- dr Błażej Matusiak OP, muzykolog, duszpasterz Polaków w Pradze

Nie mogę powstrzymać mojego zachwytu. Żadna inna książka o Lewisie nigdy nie wykazała tak wszechstronnej wiedzy na temat jego dzieł i tak głębokiego ich zrozumienia.
- Walter Hooper, wykonawca testamentu i redaktor prac  C.S. Lewisa

AUTOR: Michael Ward

Angielski teolog i krytyk literacki, studiował w Regent’s Park College w Oxfordzie i na University of St. Andrews. Znaczną część swoich prac poświęcił tematowi wyobraźni teologicznej, szczególnie w twórczości C.S. Lewisa, J.R.R. Tolkiena i G.K. Chestertona.
Współredaktor książki „Przewodnik po twórczości C.S. Lewisa”. Obecnie jest członkiem stowarzyszonym Wydziału Teologii i Religii University of Oxford oraz profesorem apologetyki na Houston Christian University. Prowadzi stronę internetową www.planetnarnia.com.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter