22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W piramidzie absurdu

Ocena: 0.9
835

Zjadliwa satyryczna ironia (dotycząca również mediów) miesza się tu z ciepłym i wyrozumiałym spojrzeniem na ludzkie przywary.

fot. dystrybutor fi lmu

Na ekranach pojawił się czeski komediodramat „Sytuacja awaryjna”, który wydaje się znakomitą współczesną kontynuacją filmów słynnej „szkoły czeskiej” (powstałej w byłej Czechosłowacji), która w latach 60. i 70. ubiegłego wieku cieszyła się uznaniem na świecie. Obrazy Jiříego Menzla, Milosza Formana i innych twórców podobały się także w Polsce, z uwagi na ich specyficzną ironię i pomieszany z dramatyzmem humor, oryginalny nastrój, a także interesujące ukazywanie realiów codziennego życia i problemów zwykłych ludzi. Dlatego filmy z Czechosłowacji określano wtedy mianem „małego realizmu”. Drobne i z pozoru mało ważne ludzkie zachowania i działania nabierały w tych dziełach większego egzystencjalnego wymiaru.

Autorzy „Sytuacji awaryjnej” nawiązują do nagrodzonego Oscarem klasycznego dzieła „szkoły czeskiej” w reżyserii Jiříego Menzla „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, którego akcja rozgrywa się na stacji kolejowej. Akcja „Sytuacji awaryjnej” także toczy się na czeskiej prowincji, gdzie w pewnym sensie zatrzymał się czas.

Podczas krótkiej podróży lokalną kolejką grupa pasażerów przeżywa tragikomiczne przygody. Podczas awarii maszynista wysiadł z pociągu i w tym momencie kolejka ruszyła w przeciwnym kierunku, a maszynista ruszył za nią w pościg. Zdezorientowani pasażerowie rozpoczynają debatę, próbując wyjaśnić, co się właściwie stało.

Wszyscy bohaterowie z kolejki zostali przez autorów filmu świetnie, wyraziście skontrastowani. Oglądamy skłóconą parę małżeńską, młodą matkę z córką, dziwnego myśliwego, praktyczną starszą kobietę, przemądrzałego chłopca i tajemniczego emeryta. Próbując zatrzymać pociąg i prowadząc iskrzące się surrealistycznym humorem rozmowy, bohaterowie stopniowo ujawniają prawdziwe oblicza, komentując swoje prywatne problemy oraz sytuację polityczną na świecie.

Twórcy obrazu mnożą kolejne niefortunne przypadki i zbiegi okoliczności w tej dziwnej podróży, utrudniające zatrzymanie pociągu, przez co film zamienia się w istną piramidę absurdu. Zjadliwa satyryczna ironia (dotycząca również mediów) miesza się tu z ciepłym i wyrozumiałym spojrzeniem na ludzkie przywary.

Scenariusz filmu autorzy oparli na autentycznej historii, która miała miejsce kilka lat temu. Wyjęci z telewizyjnej kroniki prawdziwi bohaterowie pojawiają się podczas końcowych napisów. Jednak „Sytuacja awaryjna” daleka jest od dokumentu, film wydaje się autorską kreacją ekranową, przepełnioną niekłamanym humorem i dramaturgicznym napięciem. Co jednak najważniejsze, utwór ten skłania widzów do refleksji nad problemami, zachowaniami, charakterami i moralnymi wyborami współczesnych ludzi. Film dla miłośników oryginalnego kameralnego kina z mądrym przesłaniem.


Sytuacja awaryjna” („Mimoradna udalost”), Czechy, 2022. Reżyseria – Jiří Havelka. Wykonawcy: Igor Chmela, Jana Plodkova, Ctirad Gotz i inni. Dystrybucja – Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter