27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po roku Norwida

Ocena: 0
837

W konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku 19 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Norwida.

fot. www.gov.pl

Wydarzenie zwieńczyło rok Norwidowski, który obfitował w szereg wspólnych uroczystości, wydarzeń kulturalnych, naukowych, sportowych i społecznych, zorganizowanych razem przez osiem samorządów: powiaty wołomiński, wyszkowski, węgrowski, gminy Wyszków, Łochów, Strachówka, Zabrodzie, Dąbrówka, a także Fundację Museion Norwid i diecezję warszawsko-praską. Przedstawiciele tych instytucji wzięli udział w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył bp Romuald Kamiński. – Czerpiemy ze spuścizny Cypriana Kamila Norwida i szczycimy się, że był naszym ziomkiem – bp Kamiński nawiązał w homilii do miejsca pochodzenia Norwida.

– Nie był on wieszczem, prorokiem dla jednego pokolenia. Jest sumieniem wielu pokoleń. Operując ogromnym wachlarzem umiejętności literackich, był mistrzem pokazywania drogi do uleczenia wnętrza człowieka i ludzkich relacji. Był człowiekiem prawdziwie wyrosłym na Ewangelii Chrystusowej, miłującym Kościół, patrzącym bardzo głęboko na istotę tej wspólnoty, którą powołał Chrystus – powiedział w homilii bp Kamiński. – Zakorzeniony w pokorze i skromności nigdy nie odszedł od drogi swojego powołania, nie pisał ku upodobaniu innych za cenę zdobycia poklasku. Mimo niezrozumienia był wierny swojej misji – podkreślił bp Kamiński.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 01 (844), 02 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 05 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter