22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z diecezji w świat

Ocena: 0
786

Inicjatywa adopcji duchowej nastolatka powstała w diecezji warszawsko--praskiej, a obecnie promieniuje na cały świat.

fot. arch. prywatne Iwony Ostrowskiej

Na początku 2023 r. wspólnota charyzmatyczna Palnik przy parafii św. Łucji w warszawskim Rembertowie zainicjowała duchową adopcję nastolatka pod hasłem Pray4Teens – Módl się za Nastolatka. Iwona Ostrowska z Palnika podkreśla, że pomysł powstał jako odpowiedź na zwiększającą się liczbę młodych ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi. – Młodzi borykają się dziś z wieloma problemami i wyzwaniami, o których kiedyś nie słyszeliśmy. Ich psychika nie nadąża za wymaganiami i odrealnionymi ideałami kreowanymi przez wirtualny świat – zauważa.

Uczestnik Palnika Stanisław Mroczek dodaje, że wiele osób prosiło wspólnotę o modlitwę za dzieci po próbach samobójczych. – Przychodzili też bezpośrednio młodzi ludzie, którzy pragnęli duchowego wsparcia. W ten sposób inicjatywa zrodziła się w naszych sercach. Wierzę, że pomysłodawcą akcji jest Duch Święty – mówi Stanisław Mroczek. Sam też modli się codziennie modlitwą „Pod Twoją obronę” za dwie młode osoby. – Ufam, że do modlitwy za nastolatków powołał mnie Bóg. Uważam, że inicjatywa jest prostym przejawem miłości bliźniego, a wsparcie modlitewne ma moc – zaznacza.

 


JAK TO DZIAŁA?

Jeden dorosły modli się za jednego nastolatka, którego zna, albo za nieznaną osobę, wybierając dla niej jakieś imię. Wsparcie może mieć różne formy. Niektórzy odmawiają różaniec, inni ofiarują udział w Eucharystii, adorację Najświętszego Sakramentu, uwielbienie czy śpiew. – Najważniejsze, aby była to praktyka regularna, najlepiej codzienna i przez dłuższy czas. – Mamy wtedy poczucie więzi duchowej z adoptowanym nastolatkiem i odpowiedzialności za niego – podkreśla Iwona Ostrowska.

Osoby przystępujące do Pray4Teens mogą jednoczyć się duchowo poprzez platformę internetową www.pray4teens.org. Na portalu można oficjalnie zgłosić swoje przystąpienie do modlitwy. Strona internetowa to także miejsce, gdzie nastolatki lub ich rodzice mają możliwość zgłoszenia prośby o modlitwę. – Nasz portal jest już dostępny w kilku językach. Dysponujemy też ulotkami i plakatami w języku angielskim. Adopcja duchowa nastolatka obejmuje już cały świat! Nie ma dnia, aby nie wpływały nowe prośby z różnych stron świata – przyznaje Iwona Ostrowska.

Małgorzata Giżyńska również bierze udział w adopcji duchowej nastolatka. Przekonuje, że doświadczyła ogromnej siły modlitwy wstawienniczej. Jej syn kilka lat temu był chory na depresję. – Zaniosłam jego zdjęcie na Eucharystię. Powiedziałam: „Panie Jezu, on do Ciebie nie przychodzi, to ja Ci go przynoszę”. Po zakończonej Mszy Świętej zabrałam fotografię. Gdy wróciliśmy z mężem do domu, syn wstał z łóżka i wyszedł z domu. Wcześniej nie miał siły ruszyć się z pokoju. Po trzech dniach spytał mnie: „Mamo, co ty mi zrobiłaś, wszystkie objawy minęły”. Odpowiedziałam: „Ja nic, tylko się modliłam” – opowiada.

 


ZOSTAŃ AMBASADOREM

Pray4Teens ma błogosławieństwo papieża Franciszka oraz bp. Romualda Kamińskiego. Obecnie zostało skierowane oficjalne pismo o zaaprobowanie akcji przez episkopat Polski. O inicjatywie informowano już podczas XXVII Spotkania Młodych na Lednicy.

Akcja będzie też nagłaśniana podczas ŚDM w Lizbonie. Adopcję duchową nastolatka chce promować w Portugalii między innymi szesnastoletnia Amelia Kalbarczyk z Ruchu Światło-Życie w parafii św. Łucji w Warszawie. – Będę rozdawać koszulki i naklejki młodzieży z innych państw. Powiem także o Pray4Teens rodzinie, u której będę mieszkać w czasie ŚDM. Gdy czytam Pismo Święte, często natrafiam na fragmenty, które utwierdzają mnie, że wolą Bożą jest, abym promowała tę akcję na chwałę Pana – wyznaje.

Siedemnastoletni Dominik Horabik z Ruchu Światło-Życie w parafii św. Łucji w Warszawie mówi, że wielu rówieśników nie wie, że Bóg może pomóc im wyjść z trudności psychicznych. – Zależy mi na zmianie świadomości młodych osób. Widzę, jak masowo moi koledzy i koleżanki odsuwają się od Kościoła. Chciałbym pomóc niektórym w powrocie do niego. To dla mnie przywilej, że mogę brać udział w akcji – przyznaje.

Piętnastoletnia Wiktoria Horabik z Oazy Ruchu Światło-Życie w parafii św. Łucji w Warszawie opowiada, że zdecydowała się wziąć udział w Pray4Teens, ponieważ w przeszłości też przeżywała trudności z akceptacją siebie. – Dzięki moim doświadczeniom dobrze rozumiem, co oznacza przeżywać takie problemy. Mam nadzieję, że pomogę innym odnaleźć uzdrawiającą więź z Bogiem – wyjaśnia.

Organizatorzy inicjatywy Pray4Teens zapraszają do promowania akcji w parafiach i wspólnotach. Zachęcają do poinformowania o niej swojego księdza proboszcza, zawieszenia plakatu, rozdania ulotek w kościele albo na plebanii. Zamieszczenia informacji w mediach społecznościowych albo zorganizowania wydarzenia z modlitwą w intencji nastolatków, np. wieczoru modlitewnego z uwielbieniem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter