2 marca
sobota
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe zadanie

Ocena: 0
1414

Nikt nie wie, co się naprawdę z nami dzieje, jak długo potrwa pandemia i co będzie dalej. Więc „Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!”. Dobry apel na dziś!

fot.pixabay.com/CC0

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów! Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!”

Wydawać by się mogło, że to apel na tegoroczne Zesłanie Ducha Świętego – wszak „tej mocy” bardziej nam dziś potrzeba niż kiedykolwiek. Wydaje się nam, i faktycznie tak jest, że jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji! Nikt nie wie, co się naprawdę z nami dzieje, jak długo potrwa pandemia i co będzie dalej. Więc „Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!”. Dobry apel na dziś! A to jest cytat z Jana Pawła II!

Tymi słowami mówił do nas 41 lat temu na placu – wtedy – Zwycięstwa i, jak życie pokazało, naprawdę zwycięstwa: zarówno jego, Jana Pawła II, jak i Józefa Piłsudskiego, bo tak się dzisiaj ten plac nazywa. A Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego, już na zawsze będzie – zapewne nie tylko mnie – przypominać tamto wielkie wołanie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Przez cały niemal maj trwały w całym kraju rocznicowe uroczystości z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły – Msze Święte, wystawy, koncerty i spotkania. I podobnie jak rok temu, kiedy wspominaliśmy pierwszą, historyczną jego wizytę w Polsce, musimy – my, katolicy – podkreślać, że nie chodzi o sentymenty, choć tak wielu komentatorów i różnych manipulantów chciałoby nam wmówić, że chodzi głównie o to. Nie dajmy sobie tego wmówić i nie zgadzajmy się na to, bo mamy aż nadto przykładów, że tak nie jest.

Co najmniej dwa uniwersytety, instytuty naukowe z najnowszym rzymskim ufundowanym przez grono prywatnych osób włącznie, setki szkół podstawowych i licealnych, niezliczone stowarzyszenia i grupy twórcze oraz pomocowe, chóry i kluby, świetlice i zespoły, wspólnoty modlitewne, kościoły i parafie oraz inne niewymienione tu podmioty życia społecznego imienia św. Jana Pawła II to nie są ciastka i wspominki. Jan Paweł II to patron konkretny i wymagający – zostawił nam jasne wskazówki, jak mamy żyć, jak postępować, jakie są nasze korzenie i nasza tożsamość, czym jest dla nas Polska, czym jest dla nas Europa. I Kim jest dla nas Jezus Chrystus.

Powtórzę znowu, że choć nie udało się ogłosić naszego świętego papieża oficjalnym patronem naszej Ojczyzny, to przecież Jan Paweł II jest nim faktycznie – skoro jest patronem tak wielu organizmów. Bez żadnego oficjalnego nadania, nawet jeśli żadne władze o to się nie upomniały. To nasz patron na te właśnie trudne czasy, teraz tym bardziej – razem z Prymasem Tysiąclecia. Ludzie naprawdę nie rozumieją, dlaczego jakieś prawne ustalenia mają w tym przeszkadzać, dlaczego rząd, prezydent i biskupi nie mówią o tym jednym głosem.

Świadków ich świętości znajdziemy wszędzie. I jest ich – jest naszym –obowiązkiem wciąż to świadectwo przypominać. I bronić ich pamięci!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 15, 1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter