23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie Rodzin w Radzyminie

Ocena: 0
932

To będzie okazja do wspólnej modlitwy za rodziny naszej diecezji i prośby o nowe święte małżeństwa. Ale nie tylko! – przekonuje ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Biura Duszpasterstwa Rodzin KEP. Na spotkaniu nie zabraknie świadectw, zabaw integracyjnych i poczęstunku.

Chociaż Rok Rodziny zakończył się 26 czerwca, wszystkich zainteresowanych czeka jeszcze ważne wydarzenie. Diecezjalne Spotkanie Rodzin odbędzie się 4 września przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, ul. Słowackiego 58.

– Świat potrzebuje świadectwa rodzin i udział w takim spotkaniu jest właśnie formą naszego świadectwa. Rodzina jako nieustannie rozwijająca się komórka potrzebuje czasem odświeżenia, inspiracji, pomocy i wsparcia, a także doświadczenia radości – twierdzi ks. Robert Wielądek.

Spotkanie jest odpowiedzią na prośbę papieża Franciszka, który zachęcał, aby tego typu wydarzenia uroczyście kończyły Rok Rodziny i aby organizować je w swoich środowiskach. – My przełożyliśmy naszą inicjatywę na czas po wakacjach, abyśmy mogli spotkać się w większym gronie – mówi duszpasterz.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 od zawierzenia rodzin opiece Matki Bożej Zwycięskiej, następnie odbędą się konferencje dla trzech grup wiekowych. Do małżeństw o tym, jak wzmocnić swoje relacje, będzie mówić Tomasz Zieliński. O tym, że „Pan Bóg ma większe plany, niż nasze marzenia”, powie młodzieży Michał Pax Bukowski, lider zespołu „Muode koty”. Ks. Janusz Stańczuk porozmawia z dziećmi o trzech ważnych słowach: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Następnie wszyscy będą zaproszeni do udziału w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

– Papież umyślnie poświęcił również i ten rok rodzinom, aby przypomnieć nam po pięciu latach, że temat ten powinien być stale aktualny i obecny w naszym życiu – tłumaczy duszpasterz. – W naszej diecezji nie był to stracony czas. Podjęliśmy m.in. lekturę adhortacji „Amoris laetitia” i czytaliśmy ją wspólnie, regularnie, punkt po punkcie – dodaje.

Jednak istotą tego roku jest to, co się dokonywało indywidualnie w domach wielu parafian.

– Towarzyszyłem różnym rodzinom w ich trudnych chwilach. Widziałem małżeństwa, które scalały się po doświadczeniach zdrady, inne z kolei po wielu latach modlitw dostąpiły cudu narodzin dziecka, wiele uzdrowień i łask nawrócenia – mówi duszpasterz, zaznaczając, że teraz każdy kolejny rok powinien być dla nas rokiem rodziny.

Żyjąc wspólnie pod jednym dachem, nie musimy szukać tematu do modlitwy. Jak przekonuje ks. Wielądek, warto jednak pogłębiać bogactwo sakramentu małżeństwa, szukając dla siebie formacji, rekolekcji czy warsztatów. Być może z czasem przyjdzie też gotowość, aby dawać świadectwa swojej wiary i miłości.

Z kolei zadaniem duszpasterstwa rodzin na ten rok i wszystkie kolejne lata będzie z pewnością towarzyszenie rodzinom i aktywizowanie małżeństwa do tworzenia wspólnoty. – Idąc za słowami papieża Franciszka, być może w przyszłości to rodzina uratuje świat – mówi ks. Wielądek i dodaje: – Lubię patrzeć na rodzinę jako na „przyszłość”, źródło radości i nadziei, bo w tej przestrzeni życia społecznego nic piękniejszego nie jesteśmy w stanie wymyślić. To właśnie dlatego ta komórka jest taka ważna i tak bardzo trzeba się o nią troszczyć – wyjaśnia.

Będzie to szczególnie widać podczas tegorocznego diecezjalnego spotkania. – Wszyscy, którzy chcą poczuć się częścią dużej parafialnej rodziny, zaproszeni są na spotkanie w Radzyminie. Ci zaś, którzy nie będą mieli możliwości się tam pojawić, mogą wybrać się na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin, która odbędzie się już 25 września na Jasnej Górze. Za to wyjątkowe wydarzenie w tym roku odpowiedzialna jest diecezja warszawsko-praska, więc liczymy na liczny udział naszych diecezjan – zachęca duszpasterz.

Jak zaznacza ks. Robert Wielądek, na razie trudno przewidzieć, czy Diecezjalne Spotkanie Rodzin będzie kontynuowane w przyszłości, bo zależy to przede wszystkim od zainteresowania. Chęci są jednak bardzo

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter