24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świątynia Opatrzności Bożej pierwszym kościołem stacyjnym Wielkiego Postu

Ocena: 4.85
586

14 lutego Środa Popielcowa zainauguruje Wielki Post 2024. Pierwszym kościołem stacyjnym w Warszawie będzie wilanowskie Sanktuarium Opatrzności Bożej. 

Fot. Świątynia Opatrzności Bożej

W tym dniu o godz. 20.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi uroczystą Eucharystię połączoną z obrzędem posypania głów popiołem. 

Pielgrzymowanie w Wielkim Poście do kościołów stacyjnych od 10 lat jest dla wielu warszawiaków stałą tradycją. Każdy z 40 kościołów z obydwu warszawskich diecezji, o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta, w wyznaczony dzień będzie otwarty dla wiernych od godz. 6.00 do 21.00. Przez cały dzień w konfesjonałach będą dyżurowali kapłani. 

W wilanowskim Sanktuarium 14 lutego Msze św. zostaną odprawione o godz. 7.00, 12.00 wraz z modlitwą Anioł Pański i różańcem oraz o godz. 18.00 i 20.00 z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu, zaś o godz. 15.00 wierni będą się modlić Koronką do Miłosierdzia Bożego. Posługa duszpasterska będzie trwała w Świątyni do godz. 21.00.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 24 marca. To 40-dniowe przygotowanie do obchodów największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

Tradycja stacji wielkopostnych zrodziła się w starożytnym Rzymie w IV-V wieku. Najważniejsze parafie rzymskie wznoszone były w miejscach naznaczonych świadectwem wiary pierwszych chrześcijan-męczenników i uświęconych ich krwią. Tu spotykano się regularnie w czasie wielkopostnym na modlitwę i Eucharystię pod przewodnictwem papieża lub jednego z tytularnych proboszczów Wiecznego Miasta. Gromadzono się w jednym kościele i procesyjnie, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, przechodzono do wyznaczonego na dany dzień kościoła stacyjnego.

Fot. Świątynia Opatrzności Bożej

Tradycja ta powróciła w wielu dużych miastach w Polsce. Kościoły stacyjne działają w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Krakowie.
W stolicy pierwszym kościołem stacyjnym w Wielkim Poście jest od 10 lat Świątynia Opatrzności Bożej. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter