27 lipca
sobota
Lilii, Julii, Natalii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Twitter i trudne pytania

Ocena: 0
2381
Czy krótkie, bo liczące tylko 140 znaków, wiadomości pomieszczą prawdy wiary? Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury odpowiedziałby, że jak najbardziej, wszak „tweetował” już sam Jezus.
Podczas ubiegłorocznego Dziedzińca Pogan kard. Gianfranco Ravasi przekonywał, że wypowiedzi Zbawiciela charakteryzują m.in. systematycznie używane wyraziste zdania, obrazowe przypowieści i porównania związane z cielesnością. – Jeśli duszpasterz nie zajmuje się komunikowaniem, stawia się poza samą posługą – zaznaczył kardynał.

Nie wiem, czy ks. Michel Remery z Holandii te słowa słyszał. Na pewno jednak wie, jak porozumiewa się dziś młodzież, i nie tylko ona. SMS-y, statusy na Facebooku czy tweety to podstawa komunikacji. Byłoby zatem dobrze, gdyby w tej przestrzeni znalazło się również przesłanie Ewangelii. I ks. Remery podejmuje to wyzwanie. W prezentowanej książce zamyka odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania w kilkuzdaniowych tweetach.

Oczywiście, nie ogranicza się jedynie do krótkich form, których obecność stanowi w pewnym stopniu marketingowy dodatek. Każde zagadnienie poruszane na kartach książki ks. Remery stara się opisać dokładnie, ale i przystępnie. Używa prostego języka, sięga po przykłady, cytuje (krótko!) Pismo Święte i świętych, stosuje infografiki. Odsyła do Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK) czy dokumentów papieskich.

Pytania zawarte w książce zadawali kiedyś autorowi młodzi uczestnicy spotkań w parafii w Lejdzie pod Amsterdamem, bez żadnych tabu. Dlatego również w książce jest szczerze i bezpośrednio: „Co mam zrobić ze swoim życiem?”, „Jak mogę przebaczyć sobie i innym?”, „Co mam robić w czasie adoracji?”, „Dlaczego Msza święta jest tak nudna?”, „Do którego świętego się modlić?”, „Po co jest celibat?”, „Czy chrześcijanie mogą służyć w armii?”. Dwa wydane dotąd tomy zawierają 200 odpowiedzi na takie i bardziej klasyczne pytania dotyczące Biblii, historii Kościoła, życia po śmierci, modlitwy, sakramentów, wiary, seksualności i moralności.

Pozycja ta jest niczym pomost, który pomaga przejść od wiary płytkiej, czasem bezkrytycznej do wiary świadomej i zaangażowanej. Kierowana jest przede wszystkim do młodych czytelników, ze względu na formę i treść, ale zainteresuje też ludzi chcących wzrastać w wierze, np. uczestników kursów Filip czy Alfa. Rodzice mogą ją wykorzystać, by nie dać się zaskoczyć pytaniom ciekawych dzieci. Wszyscy czytelnicy ucieszą się z błogosławieństwa papieża Franciszka, który uznał projekt ks. Remery’ego za bardzo ważny.


Ks. Michel Remery, „Tweetując z Bogiem. Tom 1 Wielki Wybuch, Biblia, wyprawy krzyżowe, czyściec...”; „Tweetując z Bogiem. Tom 2 Modlitwa, seks, kariera, grzech śmiertelny...”, przekład Agnieszka Wincewicz-Price, Edycja św. Pawła 2014, 2 x 224 strony.

Michał Ziółkowski
Idziemy nr 42 (474), 19 października 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lipca

Piątek, XVI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 18-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipca



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter