22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Już za rok ŚDM

Ocena: 5
1704

Niespełna dwanaście miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie ich organizatorzy mają świadomość, że najbliższa edycja będzie inna od poprzednich – opóźniona przez pandemię koronawirusa i przypadająca na czas największych na globie turbulencji politycznych i gospodarczych od zakończenia II wojny światowej.

fot. xhz

Po sześciu latach od zakończonych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży w katolickich parafiach na całym świecie trwają przygotowania do organizacji wyjazdu młodych katolików na zaplanowaną na sierpień 2023 r. edycję tego wydarzenia w Lizbonie. Wprawdzie zapisy w Portugalii oficjalnie ruszą we wrześniu, ale już teraz władze stolicy tego kraju twierdzą, że lepiej „zakładać przybycie możliwie dużej” liczby gości. Według działacza katolickiego z lizbońskiej parafii w dzielnicy Carnide Miguela Pinto oczekiwana przez ratusz liczba będzie z powodu obecnej sytuacji na świecie „raczej nieosiągalna”. – Wśród wielu młodych, którzy mogliby pojawić się na najbliższych Światowych Dniach Młodzieży, panuje duża niepewność wynikająca z faktu, że pandemia koronawirusa, która odroczyła imprezę, jeszcze się nie skończyła. Znaki zapytania mnożą się wraz z nasilającą się inflacją, kryzysem energetycznym, a przede wszystkim spowodowaną rosyjską ingerencją na Ukrainie eskalacją konfliktu Moskwy ze światem Zachodu – uważa Pinto.

Rok przed ŚDM władze Portugalii, stołecznej policji oraz lizbońskiego ratusza podają zbliżoną liczbę spodziewanych gości – powinna ona ich zdaniem wynieść od 1 do 1,5 mln. Zapowiadana w 2021 r. przez władze miasta „możliwa liczba 3 mln” uczestników wydarzenia nie jest już brana pod uwagę. Życie, jak twierdzą w ratuszu, zweryfikowało oczekiwania dotyczące statystyk.

 


W CZASACH PRZEMOCY

Portugalscy duchowni nie mają wątpliwości, że w związku z trwającą wojną na Ukrainie nadchodzące Światowe Dni Młodzieży będą znacznie odbiegać od dotychczasowych edycji tego wydarzenia, zapoczątkowanego przez papieża Jana Pawła II w 1985 r. Przewodzący komitetowi organizacyjnemu biskup pomocniczy Lizbony Antonio Aguiar zapewnił, że prośby o nastanie pokoju na Starym Kontynencie będą dominowały wśród modlitw organizowanych zarówno w ramach ŚDM w Lizbonie, jak i w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie z udziałem papieża Franciszka. Wyraził nadzieję, że zawirowania i niepewność na świecie nie zniechęcą młodzieży do przybycia na tę pierwszą w historii portugalską edycję ŚDM.

Zarówno portugalscy biskupi, jak i organizatorzy przyszłorocznego spotkania młodych katolików wskazują, że wraz z napiętą sytuacją po wybuchu wojny na Ukrainie nadchodzące ŚDM będą stały pod znakiem modlitw o zakończenie rosyjskiej inwazji.

 


50 WYDARZEŃ

Niespełna rok przed ŚDM nie brakuje kłopotów, zgrzytów i znaków zapytania. Czołowy tygodnik Portugalii „Expresso” odnotowuje, że pomimo entuzjastycznych deklaracji władz Lizbony odnośnie do zaangażowania miasta w organizację ŚDM burmistrz Carlos Moedas nie chce podjąć się sfinansowania większości koniecznych w związku z wydarzeniem wydatków i „kieruje rachunek do premiera Antonia Costy”. Gazeta oczekuje, że wraz z trudnościami finansowymi kraju socjalistyczny gabinet może odebrać Lizbonie część imprez zaplanowanych na przyszłoroczne ŚDM i przekierować je do innych gmin, usytuowanych stosunkowo blisko stolicy. Według komitetu organizacyjnego w trakcie sierpniowego wydarzenia na terenie Lizbony i sąsiednich gmin odbędzie się w sumie ponad 50 dużych imprez. Liczbę tę potwierdziły już władze portugalskiej policji w rozmowie z dziennikiem „Jornal de Noticias”, zaznaczając, że otrzymały listę kluczowych wydarzeń, które mają być ochraniane przez funkcjonariuszy. Według stołecznej policji najwyższe szczeble służb Portugalii rozpoczęły już współpracę z wymiarem ścigania innych państw – a także z Interpolem i Europolem – w celu koordynacji działań w związku z bezpieczeństwem ŚDM. Działania dotyczące bezpieczeństwa, jak potwierdził Pedro Moura z kierownictwa portugalskiej policji, przedstawiciele obu tych instytucji wspierali już w trakcie odbywającej się w Lizbonie z inicjatywy ONZ międzynarodowej konferencji pt. Szczyt Oceanów. Wydarzenie to odbyło się na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Zdaniem Moury portugalska policja prawdopodobnie podejmie współpracę również ze służbami bezpieczeństwa innych państw w celu lepszej ochrony Światowych Dni Młodzieży. Wskazał on, że w związku z doświadczeniem w organizowaniu ŚDM i bliskością geograficzną będą to zapewne Hiszpania, Francja oraz Włochy. Dodał, że portugalskie władze obawiają się, że wraz z napływem do portugalskiej stolicy tłumów młodzieży pojawią się w niej również przestępcy, w tym m.in. kieszonkowcy, handlarze narkotyków oraz inne osoby będące na bakier z prawem.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, korespondent PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter