24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Już za rok ŚDM

Ocena: 5
1084

 


SPOTKANIE KULTUR

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które rozpoczną się 1 sierpnia 2023 r. Mszą świętą celebrowaną przez kardynała patriarchę Lizbony kard. Manuela Clemente, mają już wstępny harmonogram prac organizacyjnych. Pomimo niepewności dotyczących finansowania na granicy gmin Lizbona i Loures, w pobliżu mostu im. Vasco da Gamy na rzece Tag, trwa już przygotowanie terenów pod główne miejsce modlitw. Stanie tam ołtarz, na którym papież będzie sprawował Eucharystię. Teren ten odwiedził już prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, wyrażając oczekiwanie, że lizbońskie wydarzenie będzie „czymś więcej niż tylko wyznaniem wiary”. Wywodzący się z Socjaldemokratycznej Partii Portugalii polityk podkreślił, że za rok Lizbona stanie się miejscem spotkania wielu kultur, a także dialogu pomiędzy rozmaitymi środowiskami. – To szersza rzeczywistość (…), powszechna, służąca spotkaniu milionów osób z różnych państw świata tutaj, w Lizbonie – stwierdził prezydent Rebelo de Sousa.

Tymczasem przedstawiciele obu gmin, na których terenie będzie sprawowana Msza z udziałem papieża, wskazują, że realizowane obecnie prace „posłużą długo po zakończeniu” spotkania młodych katolików. Przykładem jest m.in. budowany przy dopływie Tagu, rzece Trancao, drewniany most dla pieszych oraz rowerzystów. – W tym miejscu w przyszłości powstanie Park Zieleni, który będzie dziedzictwem ŚDM – zapowiedziała zastępca burmistrza gminy Loures Sonia Paixao.

 


NOWE POKOLENIE

Dla zwierzchnictwa portugalskiego Kościoła największym dziedzictwem przyszłorocznego wydarzenia może być ożywienie wspólnot parafialnych, zarówno w stolicy, jak i w innych miejscach kraju. W ocenie kardynała patriarchy Lizbony Manuela Clemente organizacja Światowych Dni Młodzieży w 2023 r. może pomóc odmłodzić Kościół w Portugalii. Hierarcha w rozmowie z lokalnymi mediami wyjaśnił, że oczekuje, że ŚDM w stolicy Portugalii będą opierać się na modlitwie i ewangelizowaniu, tak jak oczekiwałby tego papież Franciszek. Portugalski duchowny wyraził przekonanie, że Ojciec Święty weźmie udział w lizbońskim spotkaniu pomimo swoich dolegliwości zdrowotnych. Przypomniał, że św. Jan Paweł II w ŚDM w Toronto w 2002 r. uczestniczył na wózku inwalidzkim, będąc „znacznie bardziej ograniczony ruchowo niż Franciszek”. Clemente dodał, że obecność papieża w Portugalii nie ograniczy się tylko do aglomeracji lizbońskiej, a do skutku dojdzie m.in. wizyta pontifeksa w sanktuarium w Fatimie. Portugalski purpurat wskazał, że już od kilku miesięcy w portugalskich parafiach trwają intensywne przygotowania, w które zaangażowane są dziesiątki tysięcy młodych ludzi, co jest rzadkim zjawiskiem w życiu portugalskiego Kościoła. Dodał, że oczekuje, iż po przyszłorocznej imprezie włączone w życie Kościoła młode osoby pozostaną w nim, dynamizując jego działalność oraz odmładzając go od wewnątrz.

Podobne oczekiwania mają władze innych portugalskich diecezji. Wskazują, że po ponad dwu latach pandemii świątynie nie tylko się wyludniły, ale również wybyło z nich wielu młodych ludzi. Sposobem na przywrócenie ich obecności w kościołach w diecezjach północnej Portugalii i włączenia w rytm przygotowań do ŚDM ma być akcja zatytułowana 11 Kilometr. W jej ramach od lipca do sierpnia w sześciu diecezjach organizowane są spotkania młodzieży służące wspólnej modlitwie, ewangelizacji oraz dzieleniu się doświadczeniem wiary.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter