27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzymskie dziękczynienie

Ocena: 0
1916
W sobotę 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, narodowemu dziękczynieniu w bazylice św. Pawła za Murami przewodniczył przewodniczący episkopatu abp Gądecki. Przypomniał główne filary nauczania papieża Polaka. Zaliczył do nich troskę o poszanowanie życia każdego człowieka, troskę o rodzinę, nauczanie społeczne, dialog międzyreligijny, wezwanie misyjne, głoszenie i świadczenie miłosierdzia oraz wołanie o jedność Kościoła.

Msza Święta w bazylice św. Pawła za Murami pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego

– Encyklika Evangelium vitae zmierza do potępienia wszelkich form bezpośredniego zabójstwa niewinnych istot ludzkich, w szczególności aborcji i eutanazji – przypomniał abp Gądecki. – W wywołującym wiele protestów odrzuceniu antykoncepcji św. Janowi Pawłowi II chodziło nie tyle o metody regulacji poczęć, ile o obronę istoty płodnej miłości małżeńskiej, zakorzenionej w stwórczej miłości Boga Ojca – przypomniał. Zaznaczył też, że nauczanie Jana Pawła II przypieczętowane było jego osobistą świętością. – Uczył, jak żyć i żył, jak nauczał. Nie tylko mówił o modlitwie, ale naprawdę się modlił. Nie tylko nawoływał, by kochać każdego człowieka, ale sam wszystkich kochał. Nie tylko powtarzał słowa Zbawiciela o przebaczeniu, ale przebaczył temu, który targnął się na jego życie – podkreślił abp Gądecki.

Ostatniego dnia pielgrzymki, 23 października, Mszy wieńczącej narodową pielgrzymkę przewodniczył w bazylice św. Piotra na Watykanie były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Grocholewski. W kazaniu nawiązał do przesłania papieża Franciszka kierowanego do nas podczas tegorocznej pielgrzymki do Polski. Przypomniał jego wskazanie, że osobisty kontakt z Chrystusem jest centralnym elementem życia duchowego. Przywołał również papieskie ostrzeżenie przed „gnostyckim” życiem duchowym, subiektywnym szukaniem Boga bez Chrystusa lub bez Kościoła. Kardynał Grocholewski przypomniał szczególnie biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym, ale także świeckim, że powinni być blisko ludu Bożego, zwłaszcza wobec ludzi młodych, tworzyć relacje braterstwa i wzajemnej pomocy. Za Franciszkiem wskazał na niezastąpioną rolę parafii, której „odnowę powinno się mieć zawsze na oku, co ma żywotne znaczenie wobec przeciwnych tendencji pojawiających się w niektórych krajach”. Cytował także przestrogę przed wdzierającą się do Polski „prawdziwą kolonizacją ideologiczną”, której jednym z przejawów jest ideologia gender.

Msza Święta w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego

Zwracając się szczególnie do parlamentarzystów i rządzących, kard. Grocholewski przypomniał o przesłaniu zostawionym im przez Ojca Świętego podczas spotkania na Wawelu: „Świadomość tożsamości jest niezbędna do zorganizowania wspólnoty narodowej, w oparciu o dziedzictwo humanistyczne, społeczne, polityczne, ekonomiczne i religijne”. Powtórzył również papieskie wezwanie do odwagi prawdy i stałego zaangażowania etycznego, do poszanowania godności osoby, do polityki społecznej na rzecz rodziny, do przyjmowania i ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Z Janem Pawłem II

W jubileuszowym pielgrzymowaniu Polaków do Rzymu nie mogło zabraknąć dziękczynienia za pontyfikat św. Jana Pawła II. Szczególnie, że zaplanowano je na czas obejmujący również 22 października, jako liturgiczne wspomnienie świętego papieża Polaka, i 38. rocznicę inauguracji jego papieskiej posługi. Do tych obchodów nawiązał kard. Grocholewski, nazywając w swoim kazaniu św. Jana Pawła II „gigantem miłosierdzia” i wzywając, abyśmy szczególnie w Roku Miłosierdzia sięgali do jego niezwykle bogatego nauczania o miłosierdziu oraz do jego przykładu i zaangażowania w tej dziedzinie.

Biskupi przed bazyliką św Pawła za Murami

Do rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II nawiązał także Franciszek w specjalnym przesłaniu do Polaków podczas jubileuszowej audiencji na placu św. Piotra właśnie 22 października. W spotkaniu tym oprócz Polaków uczestniczyło ponad 100 tys. wiernych z całego świata – głownie z Włoch i Francji. Po rozważaniu na kanwie fragmentu Ewangelii o dialogu Jezusa z Samarytanką papież przypomniał zgromadzonym wezwanie św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Podkreślał, że źródłem nadziei, mocy i odwagi, z jaką Jan Paweł II wypowiadał te słowa, było zakorzenienie w narodowym dziedzictwie, spuściźnie polskiej historii i kultury, przekazywanym w duchu wiary z pokolenia na pokolenie (cały tekst przesłania do Polaków na s. 5).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter