23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Festiwal niepokorny

Ocena: 0
936

Nasze wydarzenie ma (...) przypominać historię i przestrzegać przed powtarzaniem jej dramatycznych momentów. - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, w rozmowie z Moniką Odrobińską

fot. commons.wikimedia.org/FestiwalNNW - praca własna, CC BY-SA 4.0

Plakat promujący tegoroczną edycję Festiwalu NNW aż krzyczy…

Przedstawia strach i bezsilność – sytuację, którą Festiwal od czternastu lat prezentuje jako reakcję ludzi na zniewolenie, konflikt, wojnę. Nasze wydarzenie ma bowiem przypominać historię i przestrzegać przed powtarzaniem jej dramatycznych momentów. Wojciech Korkuć stworzył plakat w zeszłym roku, zainspirowany kryzysem migracyjnym na naszej granicy z Białorusią. Wtedy – jesienią 2021 r. – wydawał się nam zbyt niepokojący. Niestety, ostatecznie wpisał się w tragiczny czas wojny na Ukrainie.

 

Co wyróżnia tegoroczną edycję Festiwalu?

Akcenty ukraińskie: galę rozpoczęcia Festiwalu poprowadzi ukraińska aktorka Oksana Czerkaszyna, odbędzie się przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu „Snajper” – co ważne, w chwili, gdy wielu tamtejszych filmowców jest na froncie. Obejrzymy też gruzińskiego kandydata do Oscara „Brighton 4th”, amerykańskiego „Niepokonanego” i polskie filmy: „Orzeł. Ostatni patrol”, „Śmierć Zygielbojma” oraz „Brigitte Bardot Cudowna”. Zaprosimy na sto pokazów filmów prezentujących różne drogi do wolności. W sumie będzie około dwustu wydarzeń: dyskusji z udziałem opozycjonistów, twórców, publicystów, filmowców; koncertów, spektakli oraz wystaw, poświęconych m.in. „wielkiej drodze” armii Andersa, Solidarności Walczącej, internowanym w Gołdapi, dziesiątej rocznicy rozpoczęcia prac na tzw. „Łączce” na Powązkach.

 

W ciągu czternastu lat Festiwal nabrał międzynarodowego rozmachu. Co o tym świadczy?

Coraz dłuższa lista filmów i gości z zagranicy, skład jury Festiwalu Filmowego NNW. Jego przewodniczącą w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych jest w tym roku amerykańska reżyser Martha Coolidge. Z Los Angeles przyjedzie Marek Probosz – aktor i wykładowca Wydziału Teatralnego Uniwersytetu Kalifornijskiego. W składzie zasiądą też operator i reżyser Adam Sikora czy węgierski reżyser Denes Nagy. Z kolei filmy dokumentalne z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii oceniać będą filmowcy m.in. z Gruzji, Wenezueli, Chorwacji. O międzynarodowym charakterze Festiwalu niezmiennie świadczy też tematyka filmów, nawiązująca do tego, co dzieje się na świecie zwłaszcza w ostatnich dwudziestu latach.

 

Nie sposób obejrzeć wszystkich produkcji. Które są szczególnie warte polecenia?

Na pewno trzeba zobaczyć „Mauretańczyka” o przetrzymywanym w bazie Guantanamo i torturowanym Irańczyku, którego broni grana przez Jodie Foster prawniczka, czy „Niepokonanego” – o polskim Żydzie, pięściarzu zmuszanym w KL Auschwitz do walk bokserskich. Z kolei opowiedziana w gruzińskim „Ogrodzie warzywnym w strefie konfliktu” historia ataku Rosji na Gruzję w 2008 r. jawi się niezwykle aktualnie.

Warto obejrzeć także polski dokument „KUL był zawsze w Jego sercu” o mało znanych faktach z czasów pobytu kard. Wyszyńskiego na tej uczelni, japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków – Ajnów – czy włoską produkcję o największym procesie mafii.

 

Do kogo trafią tegoroczne Drzwi do Wolności?

Odbierze je m.in. kapitan Krzysztof Flizak z USA – najmłodszy żołnierz armii Andersa, który w poszukiwaniu ojca jako dziesięciolatek przemierzył 6 tys. km z Nowosybirska do Kermine. W stulecie Gedanii naszą nagrodę tej gdańskiej organizacji sportowej wręczy prezes IPN. Gościć będziemy także Karolinę Maczek-Skilen z Wielkiej Brytanii, wnuczkę gen. Maczka, który urodził się 130 lat temu.

 

Działalność Festiwalu nie ogranicza się do projekcji filmów…

Kładziemy nacisk również na edukację filmową, bo polska historia zasługuje na dobrą opowieść. Do tego potrzeba nie tylko nośnego tematu, ale i budżetu, a ten dostaną tylko najlepsze scenariusze. Dlatego od trzech lat rozwijamy Akademię Filmową Festiwalu NNW. Twórcy scenariuszy pracują nad nimi pod okiem zawodowców, m.in. Macieja Pieprzycy, Wojciecha Tomczyka, Macieja Drygasa czy Lecha Majewskiego. Ostatecznie jeden–dwa zwycięskie projekty przechodzą do fazy próby czytanej przed potencjalnymi producentami i dystrybutorami. W ten sposób do Teatru Telewizji przebił się np. dokument „Głowa Witaszka”.

Z kolei wyrosła z projektu „Młodzi dla Historii” Młodzieżowa Akademia Filmowa NNW to warsztaty, na których doświadczeni filmowcy wdrażają uczniów w tajniki przygotowania profesjonalnego filmu przy użyciu sprzętu multimedialnego, smartfona, tabletu czy aparatu fotograficznego. Autorzy najciekawszych projektów są nagradzani na uroczystej gali. Czekam, aż twórczość kolejnych adeptów obydwu Akademii będziemy podziwiać podczas kolejnych festiwalowych odsłon, a tymczasem zapraszam do Gdyni na czternastą edycję święta kina opowiadającego o drogach do wolności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter