23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księgarnia księgarń

Ocena: 5
1135

Nie ma jednej księgarni, która byłaby w stanie posiadać tyle tytułów, ile zostanie zaprezentowane na targach. - mówi dyrektor Targów Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. Patryk Lubryczyński

Gdzie i kiedy odbędą się tegoroczne XXVII Targi Wydawców Katolickich?

W Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego przy placu Zamkowym 4 w Warszawie, od 29 września do 2 października w godz. 10.00–18.30, w niedzielę od 10.00 do 17.30. Zbliżające się wydarzenie to szczególny moment w historii Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ponieważ będziemy świętować jubileusz 25-lecia istnienia nagrody Feniks. Do tegorocznej statuetki zgłoszono ponad 250 publikacji. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystości otwarcia targów 29 września o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Z kolei galę wręczenia nagrody zaplanowaliśmy na 1 października o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.

 

Dlaczego warto przyjść na targi?

Nie ma jednej księgarni, która byłaby w stanie posiadać tyle tytułów, ile zostanie zaprezentowane na targach. Udział w tegorocznej edycji zadeklarowało blisko 140 wystawców. Corocznie przygotowujemy także salę kinową, która zapełnia się osobami spragnionymi dobrego filmu, zarówno historycznego, jak i religijnego. Przyjście na targi to unikalna możliwość spotkania z wydawcami, autorami książek i filmów. Nawiązania z nimi rozmów, otrzymania autografów czy podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Bezpośrednie relacje długo pozostają w pamięci. W tym roku, uwzględniając kontekst społeczno-polityczny, pojawią się wydawnictwa z Ukrainy i Białorusi. Chcemy wierzącym ze Wschodu i obrządków wschodnich zaproponować książki niosące nadzieję w ich ojczystym języku. Jako Stowarzyszenie Wydawców Katolickich pragniemy, aby mocniej wybrzmiało nauczanie Prymasa Tysiąclecia dotyczące Kościoła i umiłowania ojczyzny.

 

Co znajdzie się w tegorocznym programie?

Nie sposób wymienić wszystkich ponad 200 wydarzeń, na które składają się spotkania autorskie, debaty, wystawy, panele. Będzie można uczestniczyć m.in. w dyskusji „Wrota Biblii” z autorami książki Joseangelem Dominguezem i Jesusem Gilem, prezentującymi materiały dla lepszego zrozumienia Pisma Świętego. Planowana jest debata z udziałem ks. prof. Roberta Skrzypczaka wokół jego książki „Między Chrystusem a Antychrystem”. Spotkanie autorskie z Joanną Bątkiewicz-Brożek poświęcone jej publikacji „Moja misja trwa. Jezu, Ty się tym zajmij cz. 2”. Debata z autorem i promocja „Szczęścia” ks. Marka Dziewieckiego, spotkanie z Mileną Kindziuk, autorką książki „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”. Nie zabraknie gości z Wydawnictwa Watykańskiego.

 

Będą nowe akcenty na targach?

Nowatorską inicjatywą będzie szkolenie „Świat książki religijnej”, skierowane do bibliotekarzy oraz księgarzy, które odbędzie się 30 września. Zależy nam, aby osoby sprzedające książki katolickie były przygotowane do ich promocji. Na program szkolenia złożą się cztery moduły tematyczne poświęcone zagadnieniom takim jak: „książka historyczna w ofercie wydawców religijnych”, „literatura dotycząca rozwoju duchowości”, „książki religijne dla dzieci i młodzieży” oraz „dlaczego warto i jak promować książki religijne w bibliotece”.

 

Jaka jest obecnie kondycja książki i wydawnictw?

Dostrzegam prawidłowość, że książka elektroniczna często zachęca do zakupienia lektury w tradycyjnej formie. Wielokrotnie wieszczono, że pozycje papierowe zostaną wyparte przez e-booki, ale te prognozy się nie sprawdziły. Na gorszą kondycję finansową wydawnictw ma wpływ mniejsza dostępność papieru, którego cena wzrasta na światowych rynkach. Ale co do przetrwania rynku wydawniczego jestem optymistą. Szelest stronic i zapach książek wciąż ma wielu miłośników.

 

W jakim kierunku powinny zmierzać katolickie propozycje, aby znajdowały odbiorców?

Warto dbać o estetykę i wygląd pozycji książkowych oraz opracowanie graficzne. Nie zapominając o merytoryce i wciągającym języku. Myślę, że od strony edytorskiej oraz produkcyjnej wydawcy katoliccy prezentują wysoki międzynarodowy poziom.

 

Jakich książek poszukują czytelnicy w księgarniach katolickich?

Budujących i poruszających świadectw ludzi, którzy dzięki łasce Bożej wyszli z trudnych sytuacji. Dostrzegam zapotrzebowanie na poradniki z pogranicza psychologii i wiary oraz rozwiązywania problemów życia małżeńskiego. Ludzie szukają też lektur, które pozwolą im zatrzymać się w biegu życia, czasami jednej mądrej sentencji, zdania, motta…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter