Studio del Mosaico Vaticano opiekuje się ogromną powierzchnią mozaikową wnętrza bazyliki św. Piotra. Tworzy również dzieła na zamówienie.

Pracownia znajduje się między Domem św. Marty, czyli rezydencją papieża Franciszka, a bazyliką. W niewielkich pomieszczeniach pracuje dwanaścioro specjalistów kontynuujących bogate tradycje instytucji, która oficjalnie powstała w 1727 r., choć grupa „niezrzeszonych” twórców pracowała już od końca XVI w., aby dekorować mozaikami ogromne przestrzenie powstającego kompleksu bazyliki.
KAMYCZKI ZAMIAST PŁÓTNA
Dyrektor Paolo Di Buono ukończył studia z archeologii chrześcijańskiej na słynnym rzymskim uniwersytecie La Sapienza. W 1997 r. rozpoczął swoją formację jako wykonawca mozaik w Watykańskiej Pracowni Mozaiki. Znawca historii sztuki, wykazał duże zdolności jako konsultant techniczny przy renowacji mozaik w bazylice św. Piotra. Opublikował wiele tekstów, w tym bogato ilustrowane katalogi na organizowane przez Studio wystawy w Rawennie, Nowym Orleanie, Pradze, Londynie i wielu innych miastach świata.
Dyrektor podkreśla, że historia watykańskiego Studio rozpoczęła się na dobre wtedy, kiedy trzeba było dekorować nową bazylikę św. Piotra. Ważna w tym względzie była inicjatywa papieża Grzegorza XIII Boncompagni (1572–1585), który w 1578 r. zdecydował się na ozdobienie mozaikami kaplicy gregoriańskiej. Wykonane dzieło zostało entuzjastycznie przyjęte nie tylko przez papieża i jego współpracowników, ale także przez wiernych zamieszkujących Rzym i przybywających do miasta pielgrzymów. Kontynuowano zatem dekoracje mozaikowe, a następnie pokryto mozaikami kopułę Michała Anioła (1598–1606) i stopniowo wszystkie inne kopuły bazyliki.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 32 (875), 07 sierpnia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 sierpnia 2022