10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Watykańskiej Pracowni Mozaiki

Ocena: 0
417

Studio del Mosaico Vaticano opiekuje się ogromną powierzchnią mozaikową wnętrza bazyliki św. Piotra. Tworzy również dzieła na zamówienie.

fot. ks. Waldemar Turek

Pracownia znajduje się między Domem św. Marty, czyli rezydencją papieża Franciszka, a bazyliką. W niewielkich pomieszczeniach pracuje dwanaścioro specjalistów kontynuujących bogate tradycje instytucji, która oficjalnie powstała w 1727 r., choć grupa „niezrzeszonych” twórców pracowała już od końca XVI w., aby dekorować mozaikami ogromne przestrzenie powstającego kompleksu bazyliki.

 


KAMYCZKI ZAMIAST PŁÓTNA

Dyrektor Paolo Di Buono ukończył studia z archeologii chrześcijańskiej na słynnym rzymskim uniwersytecie La Sapienza. W 1997 r. rozpoczął swoją formację jako wykonawca mozaik w Watykańskiej Pracowni Mozaiki. Znawca historii sztuki, wykazał duże zdolności jako konsultant techniczny przy renowacji mozaik w bazylice św. Piotra. Opublikował wiele tekstów, w tym bogato ilustrowane katalogi na organizowane przez Studio wystawy w Rawennie, Nowym Orleanie, Pradze, Londynie i wielu innych miastach świata.

Dyrektor podkreśla, że historia watykańskiego Studio rozpoczęła się na dobre wtedy, kiedy trzeba było dekorować nową bazylikę św. Piotra. Ważna w tym względzie była inicjatywa papieża Grzegorza XIII Boncompagni (1572–1585), który w 1578 r. zdecydował się na ozdobienie mozaikami kaplicy gregoriańskiej. Wykonane dzieło zostało entuzjastycznie przyjęte nie tylko przez papieża i jego współpracowników, ale także przez wiernych zamieszkujących Rzym i przybywających do miasta pielgrzymów. Kontynuowano zatem dekoracje mozaikowe, a następnie pokryto mozaikami kopułę Michała Anioła (1598–1606) i stopniowo wszystkie inne kopuły bazyliki.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 32 (875), 07 sierpnia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 sierpnia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji płockiej, filologiem klasycznym i patrologiem, pracownikiem Stolicy Apostolskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter