15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas na poprawę

Ocena: 4.8
2015

Od tego świata odgradzają nas wysokie mury z drutem kolczastym. O tym, jak wygląda życie za bramą więzienia, opowiadają pracownicy Aresztu Śledczego w Białymstoku.

fot. st. szer. Kamil Tyburski

W białostockim więzieniu karę pozbawienia wolności odbywa łącznie 650 osób, w tym 50 kobiet. W celach mieszka nawet po kilkanaście osób. Dostęp do telewizorów i telefonów na kartę tylko w pewnym stopniu łagodzi ciężar, jakim jest brak wolności.

– Więzienie jest karą. Pozbawiamy tych ludzi wolności, ale nie powinniśmy ich pozbawiać ludzkich cech. A jeśli tych cech w nich nie ma, to musimy je odnaleźć – twierdzi ppłk Wojciech Januszewski, były dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku (obecnie dyrektorem Aresztu Śledczego w Białymstoku jest mjr Małgorzata Błażewicz).

 


POD NADZOREM

Droga do celi nie jest aż tak prosta, jak by się wydawało. Każdy skazany jest kwalifikowany do odpowiedniego typu zakładu karnego: zamkniętego, półotwartego lub otwartego oraz systemu wykonywania kary. – Ten, kto do nas przychodzi, trafia najpierw do tzw. celi przejściowej, w której przebywa, zgodnie z kodeksem karnym. Tam przechodzi badania. Następnie zbiera się komisja penitencjarna, która go kwalifikuje do konkretnego zakładu – tłumaczy mjr Barbara Walesiuk, kierownik Działu Ewidencji Aresztu Śledczego w Białymstoku. W zakładzie typu zamkniętego ruch osadzonych odbywa się zawsze pod nadzorem funkcjonariusza.

Ppłk Jarosław Andrzejuk, zastępca dyrektora, podkreśla, że może liczyć na dobry zespół. Wie, że ma odpowiednich ludzi i praca przebiegnie zgodnie z planem. Skazanymi zajmują się wychowawcy więzienni, którzy są pedagogami. – Nie odczuwam stresu, ale jest stres ukryty, który po latach pracy objawia się delikatnym drżeniem rąk czy innymi symptomami – przyznaje mjr Marcin Maksimowicz, starszy wychowawca Działu Penitencjarnego. – Najbardziej stresujące są próby samobójcze u skazanych. A największe wyzwanie to praca z osadzonymi z długimi wyrokami, bo trzeba dobrze planować ich pobyt w jednostkach penitencjarnych – dodaje.

W areszcie wszystko odbywa się według ściśle określonego planu: więźniowie wiedzą, kiedy wstać, iść do pracy, wiedzą, że mają się umyć, zjeść, posprzątać. Jednym ze sposobów oddziaływania na nich, wpisanych w kodeks karny wykonawczy, jest kontakt ze światem zewnętrznym. – Osadzeni często zostawiają na wolności swoje rodziny. W bardzo wielu przypadkach są bardzo mocno uczuciowo związani ze swoimi rodzinami. Co stanie się z człowiekiem, który po kilku latach wyjdzie na wolność? Musi mieć dokąd wrócić. Jeśli więzy rodzinne są pielęgnowane mimo tego, że tata siedzi w więzieniu, to taka osoba może liczyć na to, że wróci do swojego naturalnego środowiska i to środowisko ją przyjmie – mówi mjr Michał Zagłoba z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie.

Tych możliwości kontaktu jest coraz więcej. – Zgodnie z przepisami skazani mają prawo do bezpośrednich widzeń, do rozmów telefonicznych codziennie i do rozmów przez komunikator internetowy – wyjaśnia ppłk Jarosław Andrzejuk.

 


DO PRACY

Więzienia to nie hotele. Skazani mają obowiązek wykonywania prac porządkowych oraz pomocniczych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, do 90 godzin miesięcznie. – Mogą być zatrudnieni do realizacji różnych zadań, np. sprzątania. Za prace porządkowe wynagrodzenie skazanemu nie przysługuje. Natomiast areszt musi funkcjonować. W związku z tym jest wiele stanowisk, które zajmują osadzeni, np. w kuchni, w warsztatach, bibliotece – wyjaśnia ppłk Januszewski.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter