29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hybrydowe lenistwo

Ocena: 5
1275

Zmiany systemu pracy stworzyły środowisko dla pojawienia się niebezpiecznej mutacji jednego z grzechów głównych.

fot. pexels.com

Każdy z was, młodzi przyjaciele,
znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”.
Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
(…) Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości,
które trzeba „utrzymać” i „obronić”.

Jan Paweł II

Hybrydy są w modzie. W okresie letnim można usłyszeć o odpoczynku hybrydowym, czyli o wakacjach tych, którzy pracują częściowo zdalnie. Sęk w tym, że trudno dokładnie określić, o co chodzi w pracy hybrydowej, gdyż każda firma ma własną strategię tego modelu pracy. Najczęściej występuje podział na pracowników stacjonarnych i zdalnych. Są zajęcia, których nie da się wykonywać zdalnie. Inni – w zależności od sytuacji – mogą zostać wezwani do siedziby. W tym kontekście pracę hybrydową można definiować jako zbiór pracowników wykonujących obowiązki w najlepszych dla siebie warunkach.

Coraz częściej mówi się o wyższości pracy hybrydowej nad tradycyjnym modelem wykonywania obowiązków. Praca hybrydowa może być nie tylko doskonałym benefitem pracowniczym, ale też sporą oszczędnością dla zatrudniającego. Brak dojazdów to oszczędność czasu wolnego oraz kosztów przejazdu. Hybrydowy tryb pracy sprawia, że więcej czasu pracownik może przeznaczyć na odpoczynek, pasje, aktywność sportową lub spotkania ze znajomymi.

Jak zawsze, jest też druga strona medalu. Od kiedy człowiek został wypędzony z raju, każda praca jest naznaczona faktem, że „w pocie czoła będziesz musiał zdobywać pożywienie” (por. Rdz 3). A skoro człowiek jest słaby, to kombinuje, jak się nie napracować. Udogodnienia techniczne nie usunęły tego, co tradycyjnie nazywaliśmy lenistwem. Mało tego, wydaje się, że im wygodniej żyje się człowiekowi, tym bardziej wzrasta niechęć do wysiłku, a co za tym idzie – zdolności do kombinowania.

Mając na uwadze z jednej strony miejsce pracy, a z drugiej zaangażowanie, dla uporządkowania myśli można wyróżnić cztery sytuacje. Pracować stacjonarnie i być solidnym lub obijać się. Przy czym w systemie stacjonarnym pracodawcy opracowali różne metody, by uniemożliwiać tę ostatnią sytuację. Kolejne dwie możliwości to pracować zdalnie i być bardzo sumiennym bądź przeciwnie – pozorować pracę. Informatyka dostarcza wprawdzie pracodawcom różne sposoby monitorowania podwładnych, jednak systemy te oczywiście mają swoje luki, które mało uczciwy pracownik szybko odkryje.

Zmiany systemu pracy stworzyły środowisko dla pojawienia się niebezpiecznej mutacji jednego z grzechów głównych, którą można nazwać „hybrydowym lenistwem”. Niezależnie od miejsca zawsze pracuje się „na niby”. Cały wysiłek idzie w przekonywanie otoczenia, rodziny lub przełożonych, że wykonuje się kawał dobrej roboty. A więc jest to hybryda lenistwa z kłamstwem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter