31 października
czwartek
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwulecie Bronisława Komorowskiego

Ocena: 0
2338
Zgodnie z przewidywaniami prezydent wywodzący się z partii rządzącej nie okazał się arbitrem zdolnym stanąć ponad sporem rządu i opozycji, w pełni wykorzystując możliwości, w które Konstytucja wyposażyła Głowę Państwa. Nie widzieliśmy ani przywództwa narodowego, ani nakłaniania sił politycznych do dialogu. Mamy prezydenta wspierającego po prostu rząd – i zwolennicy rządu mają naprawdę dużo powodów, by się z tej prezydentury cieszyć.

Niestety, spokój rządu to nie zawsze pokój społeczny. Dziedziną, w której prezydent Komorowski okazał się najbardziej sprawczy, są media. Sam wyznaczył kierownictwo Krajowej Rady RTV, które wywołało konflikt wokół Telewizji Trwam, odmawiając jej oczywistego prawa do równości informacyjnej. Prezydent miał również duży udział – już podczas kampanii wyborczej – w rozniecaniu konfliktu wokół sprawy in vitro. I tej pory nie wycofał się ze swego stanowiska w sprawie krzyża na Krakowskim Przedmieściu, co przyniosło potem tak fatalne konsekwencje.

W polityce międzynarodowej nie widać szczególnych inicjatyw Prezydenta, za to wyraźnie zabrzmiał jego głos poparcia dla federalistycznych projektów i polityki ministra Sikorskiego – budowy nowej unijnej władzy nad państwami narodów Europy. W Europie trwa kryzys, na który unifikacja jest najgorszą odpowiedzią. Najgorszą, bo zwalniającą silniejsze państwa z obowiązku poważnego brania pod uwagę interesów wszystkich regionów i grup państw w Europie. Na przykład państw, które przyjęły euro i państw, które chcą zachować swoją walutę narodową. Bez takiego podejścia nie będzie w Europie rzeczywistej solidarności, Europy dla wszystkich narodów. Oczywiście kryzys jest zawsze momentem zachęcającym do rewizji, bo żaden argument nie przemawia tak silnie, jak fakty. Ale minione dwa lata nie zachęcają do wiary, że w polityce prezydenta Komorowskiego taka rewizja nastąpi.

Marek Jurek
Idziemy nr 33 (362), 12 sierpnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter