1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przy Krzyżu Jezusa

Ocena: 4.05582
2139

Był taki czas, kiedy potrzebowałam sakramentu namaszczenia chorych. Kilka lat temu, w Wielkim Poście po raz pierwszy uczestniczyłam we Mszy św. w intencji osób niepełnosprawnych i chorych. Do dziś pamiętam świadectwo pewnej Pani, która mówiła o swojej relacji z Jezusem, w kontekście krzyża i cierpienia. Zadała wtedy bardzo ważne pytanie, które do dziś we mnie rezonuje: Czy coraz bardziej upodabniam się do Chrystusa? -  w cierpieniu, przyjmowaniu Woli Bożej, codzienności. Jak pisze św. Paweł: „już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20) . W innym miejscu apostoł dodaje: „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata”(Ga 6, 14).

To jest wielka tajemnica – żyć tak, aby coraz więcej było we mnie Jezusa. Oddać Mu stery swojego życia. Pytać Go – co Ty Jezu zrobiłbyś na moim miejscu, w tej konkretnej sytuacji. Iść za Nim, kochać Go z całych sił, pozwalać Mu działać w  codziennym życiu, oddać Mu swoją wolę, ręce, aby były przedłużeniem Jego rąk, uśmiech – aby był Jego uśmiechem, a słowo pocieszenia, prawdy - Jego Słowem. Jak napisał W.J. Toms: „dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają”.

Moi „święci przewodnicy”: św. Ojciec Pio, św. Siostra Faustyna i św. Jan Paweł II byli  ludźmioswojonymi z cierpieniem”. Przez swoje życie chcieli nam przekazać coś bardzo ważnego. Zawsze wskazywali jak wielką wartością jest cierpienie.

Św. Faustyna napisała w Dzienniczku: „Cierpienie jest skarbem największym na ziemi - oczyszcza duszę” (Dz. 342). Cenną myśl przekazuje nam również  św. o. Pio: Nie kocham cierpienia samego w sobie; proszę o nie Boga, pragnę go z powodu owoców, które mi daje. Ono bowiem oddaje chwałę Bogu, ocala bliźnich na tym wygnaniu, uwalnia dusze z ognia czyśćcowego, i czegóż więcej mogę chcieć?".

Ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II były dla nas wielkim świadectwem tajemnicy cierpienia. Kilka lat wcześniej Papież Polak powiedział do chorych: „cierpienie i choroba są częścią tajemnicy człowieka na ziemi… Pragnę, aby ta wzruszająca koncelebra była dla wszystkich chorych i zdrowych okazją do zastanowienia się nad zbawczą mocą cierpienia”.

Co dziś dla mnie jest największym cierpieniem, które mogę ofiarować Bogu?
Dla jednych jest to choroba, niepełnosprawność, dla innych samotność, depresja, dramaty życiowe, czy codzienność, która nas przerasta.
Jak zaakceptować to, co jest bólem, niemocą, przemijaniem?

Chcemy być postrzegani jako piękni, mądrzy, odważni i prawi, a tymczasem zdarzają się sytuacje, które obnażają naszą niewiedzę, głupotę, egoizm, tchórzostwo i nieprawość. To boli i uczy pokory. Uroda, młodość też przemijają. Tylko Jezus Jest zawsze Ten sam „teraz i na wieki”. Zawsze gotowy przyjść nam z pomocą, pocieszyć, wesprzeć, dać siłę, by na nowo się odrodzić, powstać z kolejnego upadku i iść dalej – aż do Nieba.

My również możemy towarzyszyć Jezusowi, szczególnie w tym czasie Wielkiego Postu. Zachęcam do udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Odkryjmy na nowo ich piękno i głębię. Trwajmy przy Krzyżu Jezusa. Dodam, że z tymi nabożeństwami związane są również odpusty zupełne – kolejny dar naszego Ojca w Niebie (więcej informacji o odpustach – link).

Przeczytaj także:

***
„W pewnej chwili ujrzałam pewnego sługę Bożego w niebezpieczeństwie grzechu ciężkiego, który za chwilę miał się dokonać. Zaczęłam prosić Boga, żeby dopuścił na mnie wszystkie udręki piekła, wszystkie cierpienia, jakie zechce, a przez to proszę o uwolnienie i wyrwanie z okazji popełnienia grzechu przez tego kapłana. Jezus wysłuchał prośby mojej i w jednej chwili uczułam na głowie koronę cierniową. Kolce tej korony wdzierały mi się aż do mózgu. Trwało to trzy godziny. I uwolniony jest sługa Boży od onego grzechu, i umocnił Bóg jego duszę łaską szczególną”.
(Dzienniczek sw. s. Faustyny, nr 41)

„Cierpienie jest skarbem największym na ziemi - oczyszcza duszę. W cierpieniu poznajemy, kto jest dla nas prawdziwym przyjacielem. Prawdziwą miłość mierzy się termometrem cierpień”.
(Dzienniczek sw. s. Faustyny, nr 342)

„Bóg jest bliżej takiej duszy cierpiącej, tylko cały sekret właśnie w tym, że ona o tym nie wie”.
(Dzienniczek sw. s. Faustyny, nr 109)

„Pamiętajmy, że losem dusz wybranych jest cierpienie. Należy je znieść po chrześcijańsku. Jest to wymóg, warunek chwały, ustanowiony przez Boga, dawcę każdej łaski i daru prowadzącego do zbawienia. A więc w górę serca, ufajmy tylko Bogu samemu; upokorzmy się przed mocną ręką Boga, przyjmujmy z poddaniem się Jego woli każde utrapienie, któremu On, łaskawy Ojciec, zechce nas poddać, aby nas wywyższył w czasie nawiedzenia. Niech całą naszą troską będzie to tylko: «Miłowanie Boga i podobanie Mu się we wszystkim», niemartwienie się o nic, bo winniśmy wiedzieć, że Bóg będzie zawsze czuwał i troszczył się o nas, bardziej, niż potrafimy sobie to wyobrazić".
(Św. o. Pio, Epistolario, t. I-IV)

„Na tej ziemi każdy ma swój krzyż; powinniśmy jednak tak postępować, by nie być złym łotrem, ale dobrym”.
(Św. o. Pio, CE, s. 23)

„Nie chciejmy zaprzeczać, że cierpienie jest koniecznie potrzebne naszej duszy, a krzyż powinien być naszym codziennym chlebem. Jak ciało potrzebuje pokarmu, tak dusza potrzebuje krzyża - dzień po dniu - aby oczyszczać się i odrywać od stworzeń. Chciejmy zrozumieć, że Bóg nie chce i nie może nas zbawić ani uświęcić bez krzyża; im bardziej pociąga do siebie jakąś duszę, tym bardziej ją oczyszcza przez krzyż”.
(Św. o. Pio, FSP, s. 123)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter