POZNAŃ
Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne zaprasza w Noc Muzeów w godzinach 17.00-24.00. Dostępne będzie m.in. zwiedzanie wystawy czasowej "Wyszyński – Pater Patriae", która jest artystycznym świętowaniem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Na wystawie zgromadzonych zostało ponad sto prac w różnorodnych technikach artystycznych (malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, multimedia). W projekcie bierze udział 85 twórców z różnych regionów Polski.
W ramach wystawy na Dziedzińcu Akademii Lubrańskiego prezentowany będzie wideo-art Piotra Zaporowicza Pater Noster (2022).
O godz. 20.00 wystąpi Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego oraz muzycy Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Muzeum zaprasza ponadto do zwiedzania wystawy stałej, w tym galerii sztuki średniowiecznej, galerii nowożytnej i galerii portretów, Ołtarza z Przyczyny Górnej, Miecza świętego Piotra, Pastorału z Limoges czy Złotego kielicha biskupa Todlibowskiego.
GNIEZNO
W godzinach 15.00-23.00 udostępnione zostanie bezpłatne zwiedzanie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej (z audioprzewodnikiem). W tych samym godzinach będzie można również zwiedzić podziemia katedry gnieźnieńskiej. Wejście co 30 minut z przewodnikiem z wyjątkiem przerwy w godzinach 17.30-19.00 kiedy sprawowana jest liturgia. Po zmroku będzie można zwiedzić także gnieźnieńskie Wzgórze Lecha.
WŁOCŁAWEK
Na Noc Muzeów zapraszają Muzeum Diecezjalne we Włocławku oraz Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Z tej okazji przygotowano specjalną ofertę umożliwiającą zwiedzanie tych dwóch miejsc.
Muzeum Diecezjalne otworzy się dla zainteresowanych o godz. 19.00, gdy rozpocznie się koncert "Serce kobiety". Podczas wieczoru będzie można usłyszeć pieśni polskich i zagranicznych twórców, w których uchwycone zostały różne oblicza kobiecości – kobiety dobrej i groźnej, pełnej miłości i pełnej smutku, radosnej i zakochanej. Będzie to swoista podróż "po meandrach kobiecego serca, razem ze Stanisławem Moniuszką, Robertem Schumannem, Manuelem de Fallą oraz innymi znanymi kompozytorami", na którą zaprasza włocławskie muzeum.
Podczas koncertu jest gwarancja miejsc siedzących dla osób posiadających darmowe bilety, które będzie można odbierać w muzeum od 10 maja.
Z kolei od godz. 20.30 do 23.00 będzie można zwiedzać wystawę stałą Muzeum Diecezjalnego, w tym sztukę sakralną, od X do XIX w. oraz ekspozycje poświęcone bł. bp. Michałowi Kozalowi i bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a także wystawę eksponatów misyjnych.
Z kolei Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku zaprasza w godz. 20.30 – 22.30. Będzie możliwość zwiedzania WSD z przewodnikiem (początek na furcie seminaryjnej. Kolejne grupy będą wpuszczane o godz. 20.30; 21.00; 21.30; 22.00 i 22.30.
RZESZÓW
Do zwiedzania zaprasza również Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, które 14 maja będzie otwarte od godz. 19.00 do północy.
Wystawa stała rzeszowskiej placówki prezentuje przede wszystkim chrześcijańską sztukę sakralną. Zbiory są jednak dosyć różnorodne: obrazy i rzeźby, szaty i naczynia liturgiczne, księgi i meble kościelne, a także ryciny i numizmaty. Przekrój czasowy jest również dość spory: pochodzenie najstarszego prezentowanego obecnie obiektu szacowane jest na X wiek.
Zdecydowana większość zabytków znajdujących się w ekspozycji to jednak sztuka nowożytna, szczególnie barokowa. Obejrzeć też można zabytki sztuki cerkiewnej, a także małą kolekcję sztuki najnowszej, która jest pokłosiem wystaw czasowych organizowanych od lat w Muzeum przy współudziale z rzeszowskimi artystami, prof. Stanisławem Białogłowiczem oraz Łukaszem Gilem i Tomaszem Baranem, długoletnimi przyjaciółmi placówki.
Większość eksponatów pochodzi z parafii z terenów diecezji rzeszowskiej i była gromadzona przez pierwszego dyrektora ks. Franciszka Dziedzica jeszcze przed oficjalnym powołaniem placówki w 1997 r. Duża część zbiorów to dary biskupów rzeszowskich: Kazimierza Górnego, Jana Wątroby i Edwarda Białogłowskiego.
W czasie Nocy Muzeów dostępna będzie też otwarta kilka dni wcześniej wystawa prac Małgorzaty Dawidziuk "Epifania światła", inspirującej się malarstwem ikonowym, autorki wielu dzieł sakralnych w postaci ikon, ikonostasów, polichromii.