– Dotychczas za korupcję odpowiedzialność ponosiły tak naprawdę tylko osoby fizyczne(...), a firmy, często ogromne koncerny, które były beneficjentami całych procesów korupcyjnych, pozostawały bezkarne. (...) Dlaczego za korupcję ma nie odpowiadać ta firma, która dopuszcza do korupcji? – powiedział Wąsik w radiu Wnet.
– Dlatego też zaproponowaliśmy te przepisy, że każde średnie i duże przedsiębiorstwo, nie mówiąc już o instytucji publicznej, powinno posiadać własne procedury antykorupcyjne. Jeżeli będą takie procedury antykorupcyjne, to mocno ograniczymy korupcję na styku państwo-biznes – ocenił polityk.
Zdaniem Wąsika dynamiczny wzrost gospodarczy w latach 2005-2008 był efektem "między innymi silnej walki z korupcją, bo korupcja jest wrogiem wolnego rynku". – Wygrywa w przetargu przedsiębiorstwo nie atrakcyjniejsze, nie lepsze, tylko to, które zapłaci łapówkę – często droższe, często gorsze – mówił Wąsik.
– Korupcja ze wszech miar szkodzi życiu gospodarczemu. Jeżeli ograniczymy korupcję, to będzie silniejszy wolny rynek, silniejsza gospodarka, więcej miejsc pracy i wszystkim nam będzie żyło się lepiej – dodał Wąsik.
Z kolei w telewizji wPolsce.pl podkreślił, że projekt ustawy o jawności życia publicznego "nie jest gotowy i zamknięty, ale ma pewne rozwiązania, których będziemy się trzymać". Zapowiedział jednocześnie, że zostaną przeprowadzone "szerokie konsultacje społeczne".
– Chcemy zaprosić wszystkie organizacje pozarządowe, które zajmują się tą tematyką (...) W niedługim czasie ogłosimy taką konsultację, zaprosimy te organizacje do KPRM. (...) Być może popełniliśmy gdzieś błąd, może trzeba coś skorygować, a być może są jeszcze inne pomysły, lepsze, które w dużym stopniu wpłyną na to, że polskie życie publiczne będzie transparentne, a przez to czyste i wolne od korupcji – powiedział Wąsik.
Projekt ustawy o jawności życia publicznego, który przewiduje wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych przedstawił w poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Zapowiedział, że ustawa, która ma obwiązywać już od nowego roku ma zawierać obowiązek wprowadzenia wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w sektorze publicznym oraz w średnich i większych firmach. (PAP)