1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anin przyciąga

Ocena: 0
7042
W tak zwanym sezonie w każdą sobotę odbywają się tutaj śluby. Młodzi, często spoza parafii, chcą w Aninie mieć swoje – jak mawia proboszcz – five minutes of glory. Przyciąga ich charyzmatyczny były misjonarz ks. Marek Doszko, proboszcz parafii. Podczas kazania często podchodzi z mikrofonem do pary młodej i pyta: „Co to jest miłość? Przecież wy chyba najlepiej się na tym znacie”, po czym prosi przyszłego małżonka o przeczytanie na głos Listu św. Pawła do Koryntian. Stres mija, gdy goście wybuchają śmiechem w reakcji na żywe opowieści proboszcza o Papuasach. Nowożeńcy z satysfakcją wychodzą w rytmie marsza Mendelssohna z kościoła na patio, by przy figurze patronki parafii Matki Bożej Królowej Polski przyjąć życzenia.

Pierwsza Komunia Święta odbywa się od kilku lat w czwartek, w dzień ustanowienia Eucharystii. Bez gości, bez prezentów, zdjęć, kamer, wśród najbliższej rodziny. Na Komunię z większym splendorem czas i miejsce oczywiście jest, ale dopiero w niedzielę.
Kościół też nie jest zwyczajny. Wybudowany został 30 lat temu przez ks. Wiesława Kalisiaka, którego grób znajduje się przy kościele. W założeniu miał to być kościół skromny, w kształcie namiotu, a to, co jest w środku, miało pochodzić jedynie z trzech polskich materiałów: kamień, szkło i drewno. Choć po latach kościół i otoczenie nieco się zmieniły – oprócz pięknych kompozycji kwiatów, które od 30 lat układa zakrystianka s. Elżbieta – nadal wszystko sprzyja skupieniu i modlitwie.

To, co wyróżnia parafię, to także… parking! Nie każdy kościół w stolicy może pochwalić się wygodnym, dużym parkingiem, z oddzielnym wjazdem i wyjazdem. Po niedzielnej Mszy wszyscy się tutaj nawzajem przepuszczają, czekają na swoją kolej i spokojnie wyjeżdżają. Bo przecież po wyjściu z Eucharystii i po zamknięciu drzwi do auta zaczyna się prawdziwe chrześcijaństwo „w praktyce”. Z parkingu w dni powszednie mogą też korzystać szkoły jazdy. Młodzi kierowcy ćwiczą manewry i parkowanie równoległe pod oknem mieszkania bł. Jerzego Popiełuszki, wikariusza anińskiego w latach 1975-78.

Proboszcz jest kapelanem Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego. Jego zamiłowanie do motoryzacji objawia się licznymi imprezami motocyklowymi, w których biorą udział parafianie. To z inicjatywy członków Rajdu co roku, w nocy 26 grudnia, anińscy parafianie idą z pochodniami na miejsce zamordowania przez Niemców 107 mieszkańców Wawra w 1939 roku.

W tej średniej liczebnie parafii przeważają ludzie starsi. Kiedy 17 maja odbyło się bierzmowanie, księża z sąsiednich parafii dziwili się, że do sakramentu przystąpiło zaledwie 20 osób. Ale o tym, że są to ludzie, którzy dojrzali do tego sakramentu, świadczy chociażby fakt, iż wytrwali w dwuletnim intensywnym przygotowaniu.




Zaangażowanie młodzieży objawia się też w różnych inicjatywach. W ostatnim roku zrodził się pomysł cyklu spotkań „Porozmawiajmy o Kościele”. Od 14 lat młodzież wydaje pismo „Salve Regina”, które ma swój profil i fanów na Facebooku. Młodzież udziela się w scholi parafialnej, są też nieliczni, ale sumienni ministranci. Działa też Koło Caritas, schola dziecięca, Odnowa w Duchu Świętym i znana w całej Warszawie Chata z Pomysłami – ośrodek dla niepełnosprawnych, który 2 czerwca będzie obchodzić dziesięciolecie i zaprasza na festyn. Rozwija się także biuro Terenowe Radia Maryja i Rodzina Różańcowa, udzielają się harcerze.

Wspólnota idzie z duchem czasu, o czym świadczy parafialny kanał na Youtube, na którym znajduje się blisko 100 filmów z uroczystości, wydarzeń i spotkań. Za pośrednictwem strony internetowej parafianie informowani są o tym, co się dzieje w ich wspólnocie. Licznik na anin.parafia.info.pl wskazuje 5,5 mln wyświetleń. Administratorzy potwierdzają, że jest to wskazanie za ostatnie pięć lat. Poza tym rozwija się elektroniczna korespondencja. Wiele spraw kancelaryjnych załatwianych jest także poprzez e-mail. Niezmiernie ważną rolę w parafialnej komunikacji – ze wskazaniem na nieskomputeryzowaną część parafian – pełnią wydawane staraniem proboszcza „Wiadomości Parafialne” z intencjami i ogłoszeniami.

Anin to także kultura. Po każdej niedzielnej Mszy Świętej grany jest przez parafianina – studenta organów na Uniwersytecie Muzycznym – co tydzień inny utwór organowy; często przyjeżdżają do parafii goście: charyzmatycy, księża misjonarze, chóry, artyści z różnych części Polski i z zagranicy. Anin przyciąga i każdy jest tu mile widziany.

Maria Pawlik
fot. anin.parafia.info.pl
Idziemy nr 22 (403), 2 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter