ks. mf (KAI) / Jasna Góra, mz
Debaty te stanowią bezpośrednie przygotowanie wiernych do godnego przeżycia obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Tym razem uczestnikami debaty byli biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda – rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy, aktorzy Dorota Chotecka i Radosław Pazura, terapeuci rodzinni i rekolekcjoniści Monika i Marcin Gajdowie oraz ks. dr. hab. Zdzisław Struzik z Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego.
Debatę poprowadził Jan Pospieszalski, znany dziennikarz i publicysta. Odpowiadając na pytania o aktualność Ślubów Jasnogórskich, dyskutanci podkreślili m.in. ważność i znaczenie takich zagadnień jak nierozerwalność małżeństwa, godność kobiety, stanie na straży ogniska domowego, bezpieczeństwo rodziny.
– Miłość definiuje się przez życie dla dobra drugiego człowieka. Nierozerwalność małżeństwa jest niejako profetycznym spojrzeniem na przyszłość. Jest gwarancją bezpieczeństwa rodziny – podkreślił abp Henryk Hoser i dodał, że „godność jest miarą wartości człowieka”. Natomiast ks. dr. hab. Zdzisław Struzik wskazywał, że „bezpieczeństwo rodziny, małżeństwa jest źródłem przyszłości”. – Kard. Wyszyński widział w rodzinie szansę przetrwania Kościoła i narodu. Małżeństwo to nie jest tylko sprawa indywidualna dwojga ludzi, ale to sprawa społeczna – zaznaczył ks. Struzik.
Dyskutanci wskazali na znaczenie modlitwy i uświadomienia sobie obecności Boga w życiu małżeńskim i rodzinnym. O szczególnym doświadczeniu obecności Boga opowiedzieli Dorota Chotecka i Radosław Pazura. – Prawdę o sobie odkryliśmy po naszym nawróceniu. Kluczem była otwartość na Boga – mówił Radosław Pazura. – Kiedy Radek miał wypadek, czułam bezradność, wściekłość, rozpacz. Te emocje określały wówczas moje relacje z Bogiem. Poczułam, że kariera nie jest potrzebna bez Boga. Mówiłam do Boga: „Jeśli masz go zabrać, to Twoja wola, ale naucz mnie z tym żyć – opowiadała Dorota Chotecka.
– Relacja z Bogiem ustawia na całe życie – dodał Radosław Pazura.
Uczestnicy debaty wskazali również na to, że małżeństwo ma swoją celowość. – Żenić się trzeba, kiedy się znajdzie właściwą osobę. Ważny jest synchronizm dusz, wspólnota duchowości. Oczywistym elementem tej duchowości jest religijność – mówił z kolei Jan Duda. – W rodzinie i małżeństwie ważne jest kształtowanie woli i charakteru dzieci. Trzeba je wychowywać na dobrych ludzi. Małżeństwo to jest szansa na sensowny trud – kontynuował ojciec Prezydenta RP.
Odpowiadając na pytania dotyczące wzajemnych relacji w małżeństwie i rodzinie, Marcin Gajda zaznaczył, że „powodem rozbicia w małżeństwie jest zanik więzi. Decyzja pracy nad sobą jest konieczna”. Na kwestię zranień, problem przebaczenia i problem niedojrzałości w małżeństwie zwróciła uwagę Monika Gajda.
– Chwile spędzone razem w małżeństwie są bardzo ważne. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi – dodała Janina Milewska-Duda. Również Dorota Chotecka podkreśliła, że "małżeństwo to jest dialog, bycie ze sobą". – Niestety często brakuje czasu dla siebie – zauważyła. Zdaniem Radosława Pazury, „małżeństwo to umiejętność tracenia czegoś z siebie”.
Dyskutanci zwrócili również uwagę na problem kryzysów w małżeństwie, kwestię demografii i problem seksualności. Mówiąc o kryzysie rodziny i małżeństwa, abp Hoser podkreślił, że „zagrożeniem dla trwałości małżeństwa jest zanik stabilizatorów wewnętrznych i zewnętrznych”. – Często środowisko rozkłada małżeństwo. Mamy do czynienia w naszych czasach z kulturą anty-wierności. Dlatego tak ważny jest problem przygotowania do małżeństwa i towarzyszenie małżonkom – mówił.
Zdaniem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, „kryzys demograficzny łączy się z kryzysem niedojrzałości małżeńskiej”. – Trzeba wciąż przypominać, że dziecko jest darem, a miłość jest udzielająca się – mówił arcybiskup. Natomiast Radosław Pazura podkreślił, że „seksualność jest nie do używania, ale do przeżywania miłości”.
– Dramatem jest to, że kobiety boją się mieć dziecko. Na drodze małżeństw pojawia się konsumpcjonizm, lęk i obawy – dodała Monika Gajda. Z kolei Jan Duda przypomniał, ze „w naszych czasach trzeba zachęcać młodzież do brania odpowiedzialności za proces rodzicielstwa”.
Kolejne dysputa w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się 24 stycznia 2016 r.
Patronat honorowy nad Raportem Jasnogórskim 2016 objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego.