31 października
czwartek
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Diecezja płocka: Misjonarze Miłosierdzia zapraszają do Skępego

Ocena: 0
2494
2016-03-10 22:52
eg / Skępe (KAI), sg

Do tej funkcji zostali rekomendowani przez swojego prowincjała o. Jarosława Kanię OFM. Zakonnicy zapraszają do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej wszystkich, którzy w Roku Miłosierdzia chcą skorzystać z jego duchowych darów.

O. Dobromił Marek Godzik OFM i O. Dominik Jan Siuta OFM, bernardyni, posługujący w popularnym w diecezji płockiej sanktuarium maryjnym w Skepem, są jedynymi na terenie diecezji płockiej Misjonarzami Miłosierdzia. Zostali zgłoszeni i rekomendowani do tej funkcji przez o. Jarosława Kanię OFM, prowincjała Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny OO. Bernardynów. 

Ojciec Dobromił Marek Godzik OFM urodził się 20 marca 1970 r. W latach 1991-1997 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej; święcenia kapłańskie przyjął w 1997 roku. Potem pracował jako katecheta, spowiednik, rekolekcjonista w klasztorach: Żurawiczki, Rzeszów, Dukla (gdzie był także proboszczem parafii Trzciana-Zawadka Rymanowska). Obecnie jest proboszczem parafii pw. Zwiastowania NMP w Skępem w diecezji płockiej, a także gwardianem klasztoru oraz kustoszem Sanktuarium NMP Skępskiej). 

Ojciec Dominik Jan Siuta OFM urodził się 2 sierpnia 1971 r. W latach 1995-2001 odbył studia filozoficzno-teologiczne w WSD Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku. Potem pracował jako katecheta, spowiednik, rekolekcjonista w klasztorach w Dukli, Leżajsku, Przeworsku. Aktualnie pracuje duszpastersko w sanktuarium maryjnym w Skępem.

W związku z powierzoną funkcją, Misjonarze Miłosierdzia z diecezji płockiej, mają głosić miłosierdzie Boże podczas wielkopostnych rekolekcji, misji, kazań i katechez. Istotnym elementem ich posługi jest spowiadanie. Na mocy przywileju nadanego przez papieża Franciszka, mogą rozgrzeszać z grzechów dotychczas zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej. Dokładnie chodzi o cztery grzechy: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu, zdrada tajemnicy spowiedzi.

Ojcowie bernardyni ze Skępego zapraszają diecezjan do tego, aby skorzystali ze szczególnej łaski Roku Miłosierdzia: „W Roku Miłosierdzia, w Wielkim Poście trzeba się zatrzymać i zastanowić, jak osobiście odpowiadamy na Bożą miłość – mówi o. Dobromił Marek Godzik OFM. – Bóg okazał nam Swoją miłość, gdy zesłał na świat Swojego Syna, by nas odkupił. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, czy nie marnujemy łaski miłosierdzia Bożego i Bożej miłości, czy nie spowiadamy się powierzchownie, rutynowo, czy dobrze korzystamy z danych nam darów? – sugeruje zakonnik. 

Dodaje również, że sakrament pokuty i pojednania – sakrament miłosierdzia Bożego, ściśle wiąże się z Eucharystią. Jeśli ktoś spowiada się z tego, że nie chodzi do kościoła w niedzielę lub chodzi rzadko, to znaczy, że brakuje mu konsekwencji w odpowiedzi na Bożą miłość, a przecież „Eucharystia daje wieczność”. 

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała tutaj uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. Dnia 18 maja 1755 r. sufragan chełmiński Fabian Pląskowski uroczyście koronował figurę. 260. rocznicę tego wydarzenia świętowano 18 maja 2015 r., jubileusz poprzedziły duchowe przygotowania m.in. nowenna z udziałem biskupów z całej Polski. W ciągu trwającego Roku Miłosierdzia można się do tego szczególnego miejsca udawać także po to, aby móc się wyspowiadać i uzyskać rozgrzeszenie z grzechów, z których zazwyczaj może rozgrzeszać jedynie Stolica Apostolska.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter