1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Figura Matki Bożej Łaskawej

Ocena: 0
1262

Uroczystości rozpoczęły się już wieczorem 15 sierpnia Mszą Święta sprawowaną przez bp. Wojciecha Osiala z Łowicza. Wspólnoty modlitewne i ruchy katolickie czuwały w sanktuarium przez całą noc. Następnego dnia na cmentarzu 1920 r. w Radzyminie po apelu poległych uformowała się procesja z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niesionym przez wspólnotę Żołnierzy Chrystusa, która ruszyła w kierunku sanktuarium. W procesji szli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef IPN Jarosław Szarek.

Mszę Świętą pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego koncelebrowali bp Marek Solarczyk i bp Henryk Ciereszko z Białegostoku. W homilii bp Kamiński przypomniał o objawieniach Matki Bożej podczas walk pod Ossowem i Wólką Radzymińską. – Bolszewicy widzieli świętą postać jako żywą osobę. Szczegóły ukazania się Maryi Panny znamy także z relacji świadków pośrednich – mieszkańców wsi, do których dotarli oszaleli z grozy bolszewicy, szukający schronienia. Modlitwy, które wypłynęły z milionów polskich serc, otworzyły bramy nieba. Dzięki nim Bogurodzica, wzywana przez naród, który obrał ją na swoją Strażniczkę, mogła zstąpić i się ukazać – mówił.

Biskup warszawsko-praski podkreślił, że figura powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. – Z potrzeby serc naszych diecezjan i wszystkich, którzy zapragnęli uczcić Matkę Bożą Łaskawą, stanęła w Radzyminie, przy wzniesionej dopiero co świątyni i parafii św. Jana Pawła II, statua ze spiżu, ustawiona na wyniosłym cokole. Matka, Królowa o obliczu zwiastującym wielkie napięcie, ogromną odpowiedzialność i matczyne zatroskanie – wskazał. Przypomniał, że przed stu laty tu był środek bitwy o stolicę. – Teraz jest to miejsce szczególne w naszej diecezji. Będzie dla nas wszystkich miejscem powierzania wszystkich naszych trosk i wylania wdzięczności wobec Boga i Matki. Maryjo, Matko Łaskawa, Tyś wywyższeniem Warszawy, „Tyś wielką chlubą naszego narodu”! – zakończył. Po homilii nastąpiło odsłonięcie figury, którą wspólnie poświęcili biskupi.

Posąg Matki Bożej Łaskawej ma upamiętniać cudowną interwencję Maryi podczas bitwy warszawskiej w 1920 r. Trzymetrowa figura posadowiona na ośmiometrowym cokole widoczna jest z trasy S8.

Na zakończenie Mszy św. bp Kamiński odmówił Akt zwierzenia Matce Bożej Łaskawej Warszawy i całej ojczyzny. Głos zabrał minister Mariusz Błaszczak. – Pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat buduje morale dzisiejszego wojska polskiego – podkreślił szef MON. – Wielkie rocznice są fundamentem pod budowę wielkich rzeczy. Dziś budujemy silną Polskę również w wymiarze duchowym – dodał, wyrażając nadzieję, że uda się stawić czoła zagrażającej dziś ideologii neobolszewickiej.

Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że św. Jan Paweł II nałożył na nas obowiązek dbania o miejsca związane z Cudem nad Wisłą. Podkreślił, że zwycięstwo w 1920 r. było możliwe m.in. dlatego, że większość Polaków zjednoczyła się wokół rzeczy najistotniejszych – obrony niepodległości i ładu moralnego, który od dziesięciu wieków jest fundamentem naszego życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter