Pragnienie pokoju wpisane jest w serce każdego człowieka. Pobudza ono do jedności z innymi, „w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć”. Braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który tworzy siebie w relacjach z innymi ludźmi, zwłaszcza w rodzinie. Jednakże temu powołaniu do braterstwa „często przeciwstawiają się i zaprzeczają fakty, w świecie charakteryzującym się tą »globalizacją obojętności«, która powoli nas »przyzwyczaja« do cierpienia innych, zamykając nas w sobie”.
W tym kontekście Papież zwraca uwagę na szereg zjawisk budzących niepokój: poważne naruszenia podstawowych praw człowieka, zwłaszcza prawa do życia i prawa do wolności religijnej, zjawisko handlu ludźmi, brak braterstwa i kultury solidarności, destruktywne konsekwencje indywidualizmu, egocentryzmu i materialistycznego konsumpcjonizmu. Podsycają one mentalność „odrzucania”, prowadzącą do pogardy i porzucenia najsłabszych, tych, którzy uważani są za „bezużytecznych”.
Franciszek podkreśla, że podstawą prawdziwego braterstwa jest odniesienie do Boga jako wspólnego Ojca wszystkich ludzi. Na tę prawdę wskazuje zarówno Pismo Święte oraz tradycja, jak i Magisterium Kościoła.
Ojciec Święty apeluje o skuteczne działania krzewiące zasadę braterstwa. Podkreśla konieczność działań politycznych służących złagodzeniu nadmiernej dysproporcji dochodów, a także znaczenie podejmowania skromnego stylu życia, dzielenia się z innymi, by w ten sposób doświadczyć braterskiej wspólnoty.
Nawiązując do współczesnych kryzysów finansowego i gospodarczego, Papież wyraża życzenie, by spowodowały one przemyślenie modeli rozwoju gospodarczego i prowadziły do zmiany stylu życia i ponownego odkrycia braterskich więzi. Ojciec Święty upomina się o więźniów i krytykuje nieludzkie warunki w wielu zakładach karnych, odzieranie skazanych z ich godności. – Niech Maryja, Matka Jezusa, pomaga nam zrozumieć i żyć na co dzień braterstwem, które wypływa z Serca Jej Syna, aby przynieść pokój każdemu człowiekowi na tej naszej ukochanej ziemi – kończy papież Franciszek swoje pierwsze orędzie na Światowy Dzień Pokoju.