Przewodniczył tam Eucharystii z okazji obchodów 100-lecia Niższego Seminarium Duchownego i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki.
W homilii kard. Nycz podkreślał, jak ważne jest w życiu człowieka dobre wychowanie i dobra szkoła, gdzie dokonuje się formacja całego życia. Szkoła powinna być środowiskiem uczestniczącym w wychowaniu: wychowujący staje się świadkiem, jednak nie jest to łatwe w dzisiejszym świecie. Postulował także zachowanie równowagi między nauczaniem a wychowaniem, które powinno być oparte na solidnym fundamencie, nie zaś „popękanym”.
Zastanawiał się także, jak należy wymagać pewnych rzeczy od wychowywanych. – Najpierw trzeba wymagać od sienie, a potem od innych. Trzeba też mądrze wymagać – bez tego nie może istnieć porządna szkoła – podkreślił metropolita warszawski.
Mówiąc o wychowaniu, odwołał się także do tajemnicy Chrztu Świętego, co decyduje o rozwoju człowieka. – Wychowanie religijne jest pochyleniem się nad tymi «nasionami», które zostały wysiane na Chrzcie Świetym – zwracał uwagę kard. Nycz. – Potem, w szkole czy seminarium duchownym, te «nasiona» się rozwijają, wzrastają talenty. Co zrobić, żeby «roślina», która jest narażona na złe wpływy, nie zmarniała? Trzeba szukać środka, by człowieka uodpornić na tę konfrontację – powiedział hierarcha.
Odwołał się również do rozpoczętego w Kościele Roku Miłosierdzia. Przypomniał, że dwa dni temu papież Franciszek otworzył drzwi roku świętego – Roku Miłosierdzia, „aby jeszcze lepiej przeżyć prawdę, że Bóg jest miłosierny”. Chciał w ten sposób otworzyć ludzie na tę „bramę miłosierdzia”, którą jest Jezus. Otwarciu się na Jezusa sprzyja także przeżywany obecnie Adwent.
Eucharystia w katedrze zainaugurowała konferencję naukową w 100. rocznicę założenia Niższego Seminarium Duchownego w Płocku. Spotkanie naukowe zorganizowano w Sikorzu koło Płocka, gdzie obecnie ma swa siedzibę Katolickie Liceum Ogólnokształcące – wcześniej Niższe Seminarium Duchowne. Poruszane zagadnienie dotyczyły aspektów prawnych szkolnictwa wyznaniowego. Przedsięwzięcie zorganizowała szkoła w Sikorzu wspólnie z wydziałem prawa kanonicznego UKSW w Warszawie.