1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronacje sprzed pół wieku

Ocena: 0
1729

Wszystkie koronował sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. W Leśniowie i w Gietrzwałdzie wśród obecnych biskupów był ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Pierwsza z koronacji miała miejsce 13 sierpnia 1967 r. w Leśniowie, wówczas niewielkiej wiosce, która dziś włączona jest do miasta Żarki na terenie diecezji częstochowskiej. Czczona tu jest gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, podarowana przez księcia Władysława Opolczyka. Władca zatrzymał się w 1382 r. Leśniowie „aby odpocząć i ugasić pragnienie” w drodze na Jasną Górę. Korony nałożone przez Prymasa Tysiąclecia w obecności 30 tys. wiernych zostały skradzione w 2010 r. Nowe korony – pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI – nałożył 2 lipca 2011 r. abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski. W 50. rocznicę koronacji w Leśniowie, w niedzielę 13 sierpnia, Mszy Świętej będzie przewodniczyć arcybiskup senior Józef Michalik z Przemyśla.

Zaledwie dwa dni po koronacji w Leśniowie, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kard. Wyszyński, w obecności 100 tys. wiernych, koronował obraz Matki Bożej w Licheniu. Jeszcze jako kleryk w 1924 r. prymas doznał w Licheniu uzdrowienia, a także odtwarzał zaginioną podczas wojny „Księgę łask”. Koronacja odbywała się w okresie poważnych napięć w relacjach państwo-Kościół, a pielgrzymów udających się na uroczystość witał ustawiony przez władze transparent: „Żądamy lojalnego stosunku hierarchii kościelnej wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Niewielki (16 na 23 cm) obraz czczony w Licheniu jest XIX-wieczną kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna. Maryja ma na piersiach Orła Białego. „Znak ten był śledzony w czasie niewoli. Niepokoił najeźdźców, wrogów Boga i ojczyzny, i dlatego musiał być zakryty srebrną szatą. Czyż nie jest to wymowne? Oto znak naszej ojczyzny był bezpieczny na piersiach, które karmiły Zbawiciela świata. Niech ten związek naszej ojczyzny z Matką Boga stanowi program na przyszłość, niech nam ciągle przypomina o przymierzu, jakie naród polski zawarł z Maryją” – mówił w homilii kard. Wyszyński. Świątynię św. Doroty do koronacji przygotował ks. Eugeniusz Makulski, marianin, późniejszy budowniczy licheńskiej bazyliki. W 50.rocznicę koronacji w Licheniu, w niedzielę 13 sierpnia o godz. 12 Mszy Świętej przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Miejscem koronacji obrazu Madonny z Dzieciątkiem był również w 1967 r. drewniany XVIII-wieczny kościół św. Mikołaja we wsi Pieranie. Znajduje się ona 18 km od Inowrocławia. W świątyni odbiera cześć Maryja w pochodzącym z XVI w. obrazie. Pielgrzymowali tu do Niej królowie Jan III Sobieski i Stanisław Leszczyński. Pierwsza koronacja odbyła się już 2 lipca 1722 r., a więc zaledwie pięć lat po koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Dokonał jej biskup włocławski Wojciech Bardziński. Przez dziesiątki lat aktywne tu było Bractwo Niepokalanego Poczęcia NMP, powstałe za zgodą papieża Innocentego XIII w 1721 r. Było to zrzeszenie „sług i niewolników Maryi”. Koronacja 3 września 1967 r. – w obecności 20 tys. wiernych – była więc drugą w dziejach sanktuarium.

Kolejna koronacja, 10 września 1967 r., miała miejsce w sanktuarium w Gietrzwałdzie. Prymas Wyszyński dokonał jej przy współudziale kard. Wojtyły i ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi. Gietrzwałd to miejsce jedynych w Polsce uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej. Miały one miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Czczony w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem powstał w połowie XVI w. Biskup Marcin Kromer w 1583 r. w swoim „Opisie biskupstwa warmińskiego” wymienia go jako cudowny. Tegoroczne główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Gietrzwałdzie 10 września o godz. 11. Mszy Świętej przewodniczyć będzie abp Pennacchio, homilię zaś wygłosi abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Również w tym roku 50-lecie koronacji 1 października będzie obchodzić sanktuarium w Toruniu. W kościele św. Józefa znajduje się łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W dni powszednie Radio Maryja transmituje stąd Msze Święte o godz. 7. Obraz został ofiarowany przez papieża Leona XIII z przeznaczeniem dla parafii w Osieku w diecezji płockiej, ale ostatecznie – po pewnych perturbacjach związanych z szerzeniem się mariawityzmu na jej terenie – w 1928 r. trafił do kaplicy redemptorystów w Toruniu. Koronacja odbyła się w obecności 30 tys. wiernych, 13 biskupów i około 300 księży.

Jak bardzo władze państwowe były niezadowolone z aktywności prymasa Wyszyńskiego, świadczy fakt, że jeszcze we wrześniu 1967 r. odmówiły mu paszportu na wyjazd do Rzymu na Synod Biskupów. Premier Józef Cyrankiewicz w liście do episkopatu napisał, że kardynał paszportu nie otrzyma, „dopóki nie zmieni nielojalnej postawy wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. W ramach solidarności z prymasem do Rzymu nie pojechali kard. Wojtyła i bp Piotr Kałwa, którym paszporty przyznano.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter