Jak zauważył praski ordynariusz, współczesny świat drążą choroby dotykające nie tylko takich dziedzin życia, jak ekonomia, bezpieczeństwo, społeczna solidarność. – Dzisiejszy świat niedomaga z powodu chorych ludzkich serc. Zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, jednym z jego przejawów jest zabijanie dzieci w łonach matek. Według szacunkowych danych co roku w świecie ginie w ten sposób około 100 mln poczętych dzieci. Modlitwa różańcowa w tym sanktuarium może wypraszać Boże Miłosierdzie i nawrócenie ludzkości, która od Boga odchodzi i stwarza nam piekło – zaznaczył ordynariusz warszawsko-praski.
Ustanowił on dwa dni odpustowe w nowym sanktuarium: uroczystość NMP Różańcowej 7 października, obchodzoną w sam dzień albo w niedzielę najbliższą dacie; drugi dzień to wspomnienie NMP z Fatimy, przypadające 13 maja, które w sanktuarium zostaje podniesione do rangi święta.
Ksiądz prałat Stanisław Wołosiewicz, proboszcz parafii i kustosz nowego sanktuarium, zaprosił wszystkich na nowennę dziękczynną, która będzie się odbywać każdego 25. dnia miesiąca przez 9 miesięcy.
Podczas uroczystości dziękowano za 23 lata istnienia diecezji warszawsko-praskiej. – Mamy za co dziękować – przypomniał abp Hoser. Wyliczył między innymi utworzone diecezjalne seminarium duchowne i powiększającą się liczbę parafii. W diecezji trwa obecnie budowa 30 nowych kościołów, prężnie rozwija się ruch różańcowy.
Irena Świerdzewska |