31 października
czwartek
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej pokoju

Ocena: 0
2579
Została podjęta w 1967 roku, w okresie bardzo trudnym dla Kościoła i całego świata. I chociaż formalnie jest wydarzeniem wyłącznie wewnątrzkatolickim, to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem także w środowiskach niekatolickich i niechrześcijańskich, a nawet niereligijnych. Co roku ogłaszane jest okolicznościowe orędzie, które z tej okazji przygotowuje wcześniej papież. W 2015 roku dzień ten był obchodzony już po raz 48. i przebiegał pod hasłem „Już nie niewolnicy, ale bracia”.

Rok 1967 był kolejnym rokiem wielkich napięć międzynarodowych, spowodowanych głównie nasilającą się konfrontacją w Wietnamie, „wojną sześciodniową” między Izraelem a krajami arabskimi na Bliskim Wschodzie w czerwcu i trwającą od 1945 r. „zimną wojną” między Wschodem a Zachodem. W tych okolicznościach papież zaproponował, aby cały świat powitał Nowy Rok jako dzień pokoju.

W ogłoszonym w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1967 roku, orędziu do szefów państw i rządów, organizacji międzynarodowych, biskupów, duchowieństwa i wiernych oraz do wszystkich ludzi dobrej woli Paweł VI zaproponował, aby na całym świecie początek nowego roku kalendarzowego uczczono jako Dzień Pokoju. „Pragnęlibyśmy, by na początku rachuby kalendarzowej, która mierzy i opisuje wędrówkę życia ludzkiego w czasie, obchody te powtarzały się co roku jako życzenie i obietnica, że pokój ze swą słuszną i dobroczynną równowagą będzie panował nad rozwojem nadchodzących dziejów” – napisał w swym przesłaniu papież.

Nie była to pierwsza inicjatywa pokojowa Kościoła katolickiego i papieży w dziejach. Z bardzo długiej listy tego rodzaju dokonań można wymienić np. ustanowienie Treuga Dei – Pokoju Bożego – w 1095 r. przez Urbana II. Papież zażądał wówczas, aby nie walczyć w niektóre okresy roku kościelnego oraz w niektóre dni tygodnia. Z bliższej nam rzeczywistości należy przypomnieć usilne działania św. Piusa X (1903–1914) i Benedykta XV (1914–1922), aby nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej, a gdy już do tego doszło, apele tego drugiego o jak najszybsze jej zakończenie i o ulżenie doli ofiar.

Doniosłym wydarzeniem w sprawie pokoju było ogłoszenie 11 kwietnia 1963 roku przez św. Jana XXIII encykliki „Pacem in terris” – był to pierwszy oficjalny dokument papieski skierowany do wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od ich światopoglądu.

Paweł VI przygotował i ogłosił 11 orędzi na Światowy Dzień Pokoju oraz przygotował temat kolejnego dnia (na rok 1979). Jego inicjatywę podjął i rozwinął Jan Paweł II, który przygotował 27 orędzi. W latach 2006–2013 hasła i orędzia na kolejne lata ogłaszał Benedykt XVI (łącznie 8), a od 2013 roku czyni to Franciszek. Hasło kolejnego dnia Ojciec Święty ogłasza zazwyczaj mniej więcej w połowie poprzedzającego roku, a rozwijające je orędzie najczęściej nosi datę 8 grudnia.

O ile w 1968 roku dokument „O uroczystym obchodzeniu Dnia Pokoju” był właściwie dokumentem programowym, o tyle wszystkie następne dotykały najbardziej palących spraw współczesnego świata: obrony praw człowieka, pojednania, pracy na rzecz sprawiedliwości, obrony życia, odrzucenia przemocy, wychowania do pokoju, prawdy i wolności, dialogu na rzecz pokoju, wolności religijnej i poszanowania mniejszości, rodziny, kobiety i dzieci i ich wkładu w dzieło pokoju, dialogu między kulturami, prymatu dobra nad złem, zwalczania ubóstwa, obrony stworzenia, braterstwa.

W tegorocznym orędziu papież Franciszek zaapelował o budowanie globalizacji solidarności i braterstwa w obliczu różnych form współczesnego niewolnictwa. Papież wskazał, że współczesne niewolnictwo, polegające na niekontrolowanym „wyzysku człowieka przez człowieka”, realizowane jest w kilku podstawowych obszarach.

Pierwszym jest gospodarka, a w szczególności relacje między pracownikiem a pracodawcą. Drugim terenem wyzysku, graniczącego z niewolnictwem, są migranci, którzy – jak zauważa papież – „podczas swej dramatycznej podróży cierpią głód, są pozbawiani wolności, ograbiani ze swych dóbr czy też wykorzystywani fizycznie i seksualnie”. Trzecim obszarem niewolnictwa jest „niewolnictwo seksualne”, polegające na zmuszaniu do prostytucji kobiet oraz nieletnich. Dochodzi do tego rozpowszechnione w niektórych regionach zmuszanie do małżeństwa czy handel w celach małżeńskich. Wreszcie, czwartym obszarem niewolnictwa jest handel ludźmi w celu transplantacji organów, dla rekrutowania żołnierzy, produkcji i sprzedaży narkotyków.

Szukając przyczyn niewolnictwa, Franciszek wskazuje na przyczyny antropologiczne oraz ekonomiczne. Odpowiedzią na „globalne niewolnictwo” – podkreśla papież – winno być budowanie „globalnej solidarności”. Papież jest świadom, że problemu niewolnictwa nie rozwiąże się bez odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych, i to na wielu poziomach, poczynając od lokalnego, samorządowego, aż po wielkie organizacje międzynarodowe. Wyjaśnia, że jeśli „organizacje przestępcze używają sieci globalnych, aby osiągnąć swoje cele, tak też działania zmierzające do zwalczania tego zjawiska wymagają wspólnego i równie globalnego wysiłku ze strony różnych części składowych społeczeństwa”.

Zdaniem Franciszka jedną z głównych przyczyn niewolnictwa jest także obojętność i powszechna bierność wobec tego zjawiska. Przypomina więc o odpowiedzialności za to, jaka spada na każdego z nas.

KAI, bsk
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 1 (484), 4 stycznia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter