– oceniono w raporcie KGB przygotowanym kilka dni po wyborze Jana Pawła II. Dla sowieckiej bezpieki i jej satelitów rozpoczął się proces szczególnej aktywności „na odcinku watykańskim”.
Wydana przez Instytut Pamięci Narodowej książka dotyczy sprawy agenturalno-obserwacyjnej „Kapella”, którą w latach 1979-1990 prowadził I Wydział KGB Litewskiej SRR. Zgromadzone dokumenty pokazują, że Jan Paweł II był uważany za niezwykle groźnego przeciwnika. Władze sowieckie już nie pytały, jak Stalin, ile papież ma dywizji. Wobec papieża z Polski podejmowano wiele działań, które miały zneutralizować jego wpływ, zwłaszcza na wiernych w krajach tzw. obozu socjalistycznego. Ideologia oparta na walce klas nie mogła pogodzić się z nauczaniem papieża, który głosił otwarcie, aby otworzyć drzwi Chrystusowi.
To pierwsza w Polsce publikacja tak wielu dokumentów KGB dotyczących operacji wymierzonych w Jana Pawła II, ale także pokazująca, jak komuniści patrzyli na działalność Kościoła, borykającego się wówczas z wieloma trudnościami.
„Pontyfikat wielu zagrożeń”
oprac. Irena Mikłaszewicz,
Andrzej Grajewski
Instytut Pamięci Narodowej 2021, 304 s.