31 października
czwartek
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Schematyczny King

Ocena: 0
1817
Ten nagrodzony Złotym Globem i Oscarem za piosenkę utwór wpisuje się w serię hollywoodzkich obrazów z ostatnich lat, których tematem są losy amerykańskich Murzynów w czasach niewolnictwa i w czasach walki o prawa obywatelskie w XX wieku (m.in. „Kamerdyner”).

W tego rodzaju schematycznych filmach czarnoskórzy są zawsze dobrzy, a biali źli (z małymi wyjątkami, jak przedstawiciele liberalnych elit i mediów). Można więc powiedzieć, że odnajdujemy tam elementy rasistowskie w stosunku do białych. We współczesnym Hollywoodzie, gdzie dominuje lewicowa ideologia politycznej poprawności, takie podejście do problemów rasowych jest bardzo modne i pożądane, popiera je zresztą administracja prezydenta Obamy, który się takimi filmami ponoć zachwyca.

Akcja „Selmy” rozgrywa się w 1965 roku, kiedy M.L. King już jako noblista organizuje w stanie Alabama kolejne protesty i marsze przeciwko segregacji rasowej i ograniczeniom praw obywatelskich. Batalia toczy się głównie o respektowanie praw czarnoskórych Amerykanów do głosowania w stanach południowych. Następują starcia z administracją i policją, kierowaną przez miejscowego szeryfa i gubernatora Alabamy Wallace’a, osobników ukazanych tu jako rasistowscy troglodyci. W mediach PRL gubernator Wallace był w latach 60. XX wieku przedstawiany – podobnie jak republikański kandydat na prezydenta Barry Goldwater i dyrektor FBI Edgar Hoover – jako symbol wszelkiego zła.

W „Selmie” ciekawie ukazano ówczesnego prezydenta Lyndona Johnsona, który w rozmowach z Kingiem z paternalistycznym nastawieniem początkowo hamletyzuje, ale w końcu przepycha w Kongresie ustawę znoszącą dyskryminację czarnoskórych. Mamy tu także sygnał o poparciu Kinga przez białą elitę wschodniego wybrzeża USA, symbolizowaną przez reportera dziennika „New York Times”. Niewiele się natomiast wspomina o czarnoskórych terrorystach spod znaku Czarnych Panter.


„Selma”, USA 2014. Reżyseria – Ava DuVernay. Wykonawcy: David Oyelowo, Carmen Ejogo, Oprah Winfrey, Tom Wilkinson, Tim Roth i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 16 (499), 19 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter