Jedna z nieformalnych i subiektywnych definicji podpowiada, że na długo zostaje w pamięci. Wywołuje emocje, skłania do refleksji i prowokuje do dyskusji. Nie tylko o szczegółach gry aktorskiej, kostiumów czy efektów specjalnych, ale też poruszanego tematu i przekazywanych wartości.
Jednak o tym, że wartości i konkretne światopoglądy – moralnie dobre lub złe – są w filmach obecne, coraz częściej zapominamy. Żądni rozrywki i relaksu, siadamy przed ekranami, by na dwie lub trzy godziny przenieść się do zupełnie innego świata. Bezrefleksyjnie „pożeramy” kolejne produkcje, coraz mniej wagi przykładając do tego, o czym i w jaki sposób one opowiadają. Brian Godawa w książce „Świat według Hollywood. Jak mądrze oglądać filmy” podsuwa czytelnikom garść praktycznych narzędzi, które pomogą świadomie zagłębić się w świat filmu. Jak pisze sam autor: „Najbardziej frustrującymi odpowiedziami na pytanie, co sądzisz o obejrzanym filmie, są dla mnie «Film mi się podobał» i «Nie podobał mi się» połączone z kompletną niemożnością wytłumaczenia dlaczego. Dysponując podstawową wiedzą na temat struktury opowieści, świadomy kinoman może oglądać film i czerpać przyjemność z opowieści, angażując swoje umiejętności krytyczne, by zrozumieć, co komunikuje na temat sposobu, w jaki należy lub nie należy żyć”.
Zachęcając do oglądania filmów „szeroko otwartymi oczami”, Brian Godawa skupia się na trzech wątkach. Po pierwsze, przekonuje, że filmy to przede wszystkim opowieści. Odważnie i zaskakująco zestawia konkretne biblijne historie z kinematograficznymi, pokazując różnicę w prezentowaniu m.in. takich tematów, jak przemoc, seksualność, mity czy odkupienie. Po drugie, udowadnia, że filmy nie są wolne od filozofii, i daje konkretne przykłady produkcji filmowych przepełnionych egzystencjalizmem, postmodernizmem i innymi światopoglądami. Po trzecie, analizuje trzy sposoby filmowego przedstawienia Jezusa Chrystusa: jako Boga, jako człowieka i jako mit.
Już na wstępie autor przekonuje, że „Bóg uwielbia filmy”, bo są one niczym innym jak udramatyzowaną wizualną opowieścią, czyli głównym środkiem, poprzez który Bóg przekazuje w Biblii swoją prawdę. W sposób typowy dla amerykańskich publikacji stawia nie na teoretyczne rozważania, ale na podejście praktyczne poparte konkretnymi przykładami. Tworzy listy filmów, w których czytelnik może odnaleźć analizowane zagadnienie. Pod koniec każdego podrozdziału w sekcji „Oglądaj i się ucz” zostawia czytelnikom zadanie do wykonania. Dzięki temu książka może nie tylko zainspirować do stworzenia filmowego klubu dyskusyjnego, ale też stać się praktyczną pomocą dla nauczycieli czy wychowawców.
„Świat według Hollywood.
Jak mądrze oglądać filmy”
Brian Godawa
tłum. Zbigniew Kościuk
Fundacja Prodoteo
Warszawa 2022