31 października
czwartek
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Co nowego w polityce?

Ocena: 0
3282
Prowadzący Marek Pyza do dyskusji zaprosił ks. Henryka Zielińskiego, Piotra Skwiecińskiego, Piotra Zarembę i Wiktora Świetlika.

Trudny czas Donalda Tuska - posłuchaj!

Platforma rozpoczynając rządy miała dosyć duży kredyt zaufania. Teraz przeżywa coś w rodzaju kontuzji – zdiagnozował ks. Zieliński. Co PO i rządzący teraz mogą zrobić, żeby się jakoś z niej wykaraskać? Spadek popularności partii w sondażach to w zasadzie nieodłączna część demokracji. Sytuacja, w jakiej znalazła się PO, to jednak znak, że społeczeństwo dostrzega, iż władza się „zużyła”. Te fakty są nie tylko niekorzystne same przez się, ale też wykluczają pewne działania na przyszłość. Fakt, że Tusk został zmuszony do wycofania się z kandydowania na szefa Komisji Europejskiej, jest niekorzystny nie tylko dla samego Tuska, ale także dla „projektu”. Gdyby Tusk kandydował na szefa KE, byłby to nieoceniony argument w polskiej polityce wewnętrznej.

Jaka jest strategia PO? - posłuchaj!

Znając Polaków, bardzo nośny: oto jesteśmy w przededniu wielkiego wydarzenia, epokowego – słyszelibyśmy bez przerwy – największej szansy dla tysiącletniej historii Polski od chrztu w 966 roku, i wszystko należy zrobić, by nie przeszkadzać premierowi w tej misji. Polacy mają w sobie taką dozę kompleksu wobec Zachodu, że właśnie takimi błyskotkami można próbować grać. Ten argument jednak został Platformie wytrącony z rąk – stwierdził Piotr Skwieciński.

Według Piotra Zaremby, gdyby teraz odbywały się wybory, rządziłby podobny układ polityczny, tyle że z silną pozycją SLD. – Dopiero zbliżamy się do sytuacji, gdzie PiS mógłby rządzić. Cała polityka Leszka Millera jest nastawiona na to, by stać się koalicjantem Platformy. Jego ulubioną frazą jest podział na Polskę postępową i zaściankową – stwierdził Zaremba.

Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy i dwutygodnika „Koncept” zwrócił uwagę na utratę poparcia Tuska nawet w środowiskach, które do tej pory były mu niezwykle wierne. – Nie wierzę, że Tusk, mając na jednej szali zakonserwowanie swojego rządzącego układu i interes PO, a na drugiej swój, zostanie szefem KE, że uwzględniałby ten pierwszy interes. Nie wiadomo, czy ta rezygnacja jest ruchem taktycznym. Ale jeśli nie będzie kandydował na szefa KE, to po prostu nie ma na to szans. Dodałbym jednak jeszcze jedno nieszczęście obozu Donalda Tuska: odwrócenie się dużej części establishmentu. Każdy z premierów to w pewnym momencie przeżywał – elity, które popierały władzę, odsuwają się, bo czują, że władza słabnie. To widać w wypowiedziach osób uczestniczących np. w Kongresie Kobiet, choćby Agnieszki Holland. Tusk jest traktowany przez nie jako ktoś w rodzaju reakcjonisty. Duża część establishmentu, który myślał, że może funkcjonować dzięki układom i pieniądzom Platformy, teraz traktuje Tuska jako kogoś, kto budzi politowanie. Tusk zafiksował się na wewnętrznych wyborach w partii i traktuje je jako klucz do rzeczywistości. – To błąd. Powinien poszukać drogi na dotarcie do Polaków, a nie partyjnych kolegów – podkreślał Zaremba.

Piotr Skwieciński przepowiadał, że mogą pojawić się elementy prowokacji wobec obozu opozycyjnego, głównie PiS-u. – Jeżeli nie wie się, co robić, to się robi to, co się robiło dawniej. Może się wypaliło, ale trochę działa. Do tej pory liczyliśmy na przeciwnika i prawie nigdy nie myliliśmy się – ironizował – bo Jarosław Kaczyński robił coś, co powodowało odwrócenie korzystnych dla niego zmian społecznych. Z jakimiś elementami prowokacji wobec opozycji w najbliższym czasie możemy mieć do czynienia. Przypominam – podkreślił – że zbliża się termin, gdy Prokuratura Wojskowa poda wyniki badań na wraku tupolewa pod kątem środków wybuchowych. Niezależnie od tego, czy te wyniki zostaną potwierdzone, potrafię sobie wyobrazić taką sytuację, że orzeczenie prokuratury wykazuje, iż tych śladów nie ma, a wcześniej idą sygnały, że takie są – oceniał.


Co zrobi PiS? - posłuchaj!

Mówiono też o personaliach. Czy Przemysław Wipler i Jarosław Gowin wykorzystają sytuację utraty popularności przez partię rządzącą? Sama formacja Wiplera jest bardzo enigmatyczna i marginalna. Jeśli założymy jego idealny scenariusz, że dołącza do niego kilku prominentnych polityków Platformy, to będzie to zamek na piasku. Czy taka formacja jest w stanie zbudować struktury? – zastanawiali się publicyści. – Gowin nie podziela taktycznego pomysłu Wiplera – wyjaśniał Zaremba. – Wiele miesięcy będzie się jeszcze zajmował rozgrywką wewnątrz PO i wyjdzie później. Z tego co wiem, Gowin rozmawia z Jarosławem Kaczyńskim, i to są dobre rozmowy. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że formacja Gowina znajdzie się na listach PiS-u – dodał.

Jak się to skończy? Komentatorzy na pewno tego nie pominą tych kwestii w kolejnych wydaniach Salonu Dziennikarskiego. Najbliższe – już w sobotę 22 czerwca o godz. 9.09 na 106,2 Fm w Radiu Warszawa.


Ponadto w Salonie 15 czerwca (audio):


Sąd nad Janem Marią Rokitą

Korupcja w Czechach


CYTAT TYGODNIA

Zasada laickości nie może oznaczać wrogości wobec kwestii religijnych czy też wykluczenia religii z życia społecznego i dyskusji jakie się w nim toczą.

Papież Franciszek
do parlamentarzystów francuskich (KAI)
(więcej na ten temat)

SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3

Wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl.

Startuje w każdą sobotę po 9:00 na falach Radia Warszawa (106,2 FM, 3,5 mln osób w zasięgu do kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy).

Audycję transmituje lub retransmituje już 10 lokalnych stacji radiowych: Radio Rodzina z Wrocławia, Radio Głos z Pelplina, Katolickie Radio Podlasie z Siedlec, Radio Nadzieja w z Łomży, Radio Plus Legnica, Radio Plus Radom, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat z Częstochowy i Radio Polonia z Londynu.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio.

Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter