1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pan Juncker w Waszyngtonie

Ocena: 0
2660

W przypadku Unii Europejskiej prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił także, iż retorsje z jej strony spotkają się z dalszymi nieprzyjaznymi posunięciami, w szczególności z nałożeniem cła w wysokości 20-25 proc. na importowane z UE samochody. Aby uchronić Unię od tej groźby, do Waszyngtonu udał się przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Jego wizyta przyniosła korzystny zwrot w sprawie ceł na samochody, co nie znaczy, że kwestia została ostatecznie rozstrzygnięta. Prezydent Trump postanowił odłożyć decyzję tyczącą się podatku na importowane samochody do czasu zawarcia szerszego porozumienia z UE na temat wzajemnych stosunków gospodarczych. Amerykański przywódca domaga się zniesienia wszelkich ceł na towary przemysłowe (z wyjątkiem branży samochodowej), wszystkich barier poza-celnych (np. norm dotyczących żywności) i jakichkolwiek subsydiów. Jeśli czytelnik pomyśli sobie, że te warunki przypominają mu ogólne zręby Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), umowy potępionej i odrzuconej przez tegoż Trumpa niezwłocznie po objęciu prezydentury, to się nie pomyli. Z tym, że negocjacje tyczące się tej nowej, ograniczonej wersji TTIP (sprawa inwestycji nie będzie wchodzić w grę), odbędą się w zupełnie innej sytuacji. Zamiast rozmów na temat dobrowolnej umowy mającej przynieść wzajemne korzyści obu stronom, będziemy mieć do czynienia z sytuacją, w której Unia będzie mieć przystawiony pistolet do głowy – niepowodzenie oznacza nałożenie ceł na eksport samochodów do USA.

 

Ustępstwa chronią Niemcy

Należy wyrazić podziw dla sprawności negocjacyjnych Donalda Trumpa. Bez wątpienia jego doświadczenia w prowadzeniu interesów związanych z nieruchomościami na tak trudnym rynku, jakim jest Nowy Jork, owocują w polityce. Najpierw przypuścił atak na najczulszy punkt przeciwnika – przemysł samochodowy to najważniejsza gałąź gospodarki niemieckiej, Niemcy zaś to kraj mający decydujący wpływ na politykę ekonomiczną w UE. W istocie rzeczy wyprawa imć Junckera za ocean nie miała innego powodu, jak właśnie obronę niemieckiego interesu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (669), 5 sierpnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Emerytowany profesor ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia w USA


redakcja@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter