Prezydent podpisał w piątek tzw. drugą ustawę o innowacyjności. Zwiększa ona m.in. ulgę podatkową dla przedsiębiorców na działalność badawczo-rozwojową do 100 proc. i umożliwia tworzenie przez uczelnie spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.
– Podpisanie tej ustawy (...) oznacza kolejną, można powiedzieć, trzecią erę (...) w budowaniu rzeczywiście innowacyjnej Rzeczypospolitej, a przede wszystkim w budowaniu środowiska dla wszelkiego typu innowacji, a więc sfery badawczo– rozwojowej w naszym kraju. A w efekcie – wierzę w to głęboko – dla budowania nowoczesnej gospodarki – takiej, jakiej wszyscy pragniemy – powiedział prezydent podczas uroczystego podpisania ustawy w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT PW w Warszawie.
Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, spowodują, że ulga podatkowa dla firm na badania i rozwój (B+R) wzrośnie z obecnego poziomu 50 proc. do 100 proc., a w przypadku centrów badawczo-rozwojowych – do 150 proc. Nowa ustawa wprowadza jednolity system odliczania dla wszystkich firm bez względu na wielkość przedsiębiorstwa czy rodzaj tych kosztów.
Jak wskazał prezydent, podpisana przez niego ustawa otwiera szereg możliwości.
– Ona rzeczywiście oznacza już wypłyniecie tych procesów badawczo-rozwojowych na szerokie wody, jeżeli chodzi o ułatwienia ze strony państwa, jeżeli chodzi o budowanie środowiska dogodnego dla rozwoju innowacji. Tym razem ulgi podatkowe będą na poziomie 100 proc., a dla centrów badawczo–rozwojowych nawet 150 proc. kosztów poniesionych w związku z badaniami i rozwojem. Oznacza także poszerzenie katalogu tych działań, które są uważane za badawczo-rozwojowe – powiedział Duda.
Jak dodał, wprowadza ona ułatwienia dla przedsiębiorców zajmujących się start-up'ami. (PAP)