Powrócił on właśnie z Bangi, stolicy państwa, które powoli wychodzi z wojny domowej na mocy porozumienia między rządem a 14 grupami rebelianckimi, podpisanego w Rzymie pod koniec czerwca tego roku. Katolicki działacz przedstawił Radiu Watykańskiemu sytuację w tym kraju oraz działania, jakie usiłuje się tam podejmować w ramach wchodzenia w życie zawieszenia broni.
Garofalo poinformował, że Wspólnota Sant'Egidio pracuje nad wprowadzeniem konkretnych gwarancji, aby pokazać grupom zbrojnym wagę tego porozumienia. Organizowany jest Komitet Monitorujący, w skład którego wejdą wszyscy sygnatariusze dokumentu, w celu respektowania każdego z postanowień.
Porozumienie ma pomóc w realizowaniu działań w takich kwestiach jak pomoc humanitarna, wsparcie dla tych, którzy muszą zacząć życie na nowo oraz efektywne rozbrojenie. W wielu regionach na północy i wschodzie kraju państwo nie ma żadnych wpływów, brakuje kontroli granic, prowadzona jest nadmierna eksploatacja zasobów mineralnych czy lasów dla zdobycia drewna.
– To, co powinno stanowić dobro wspólne wszystkich obywateli, obecnie służy jako źródło dochodu tylko dla niektórych. Tym niemniej pojawia się wiele nadziei, choć nie można ukrywać trudności. Mamy ciągle do czynienia z poważnymi kwestiami, jak sprawiedliwość, pojednanie czy efektywność administracji państwowej, ale widać też wiele nadziei – wskazał Mauro Garofalo ze Wspólnoty Sant'Egidio.