Wiele czasu poświęcono dyskusji na temat kształtu przyszłej polskiej konstytucji. – To struktura organiczna, która, jeśli trwa dziesięciolecia, wymaga uzupełnień zgodnych ze zmieniającymi się warunkami życia narodu – podkreślił Marek Jurek, prezes Prawicy RP i inicjator ChKS. – W nowej ustawie zasadniczej trzeba zapisać przede wszystkim ochronę życia w myśl nauki Jana Pawła II oraz wsparcie rodziny bezpośrednimi świadczeniami. Program 500+ ma akceptację społeczną, i niewiele jest sił politycznych, które kwestionują ten mechanizm. Należy więc zagwarantować normę, z której on wynika w konstytucji – podniósł.
Do kwestii powrotu do praw podstawowych nawiązał też politolog ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. – O ile jesteśmy przyzwyczajeni – to stwierdzenie Jana Pawła II – że Deklaracja Praw Człowieka była właściwym sposobem wyrażenia prawa naturalnego w języku prawa pozytywnego, o tyle dziś jesteśmy świadkami reinterpretacji tychże praw. Stąd ważne jest, byśmy potrafili przywrócić słowom właściwą ich godność, właściwy sens. Tylko będąc ludźmi wolnymi będziemy także potrafili posługiwać się wolnym słowem i zagwarantować wolność w naszym społeczeństwie i narodzie – mówił.
Mocno akcentowano potrzebę ochrony życia jako konsekwencję rzeczywistego respektowania praw naturalnych. – Osoby, które znamy jako gorących obrońców życia, w sytuacji zderzenia się z machiną oligarchii partyjnej przegrywają. Głosują wbrew swojemu sumieniu i jeszcze nawołują do tego innych posłów – mówił Tomasz Rzymkowski z Kukiz ‘15.
W dyskusji „Szacunek i wspólnota: odbudowa solidarności narodowej” wzięli udział m.in. Bawer Aondo-Akaa oraz Giorgi Rukhadze z European Christian Political Movement, jedynej chrześcijańskiej partii na poziomie struktur europejskich, której ChKS jest członkiem.
ChKS jako platforma porozumienia środowisk konserwatywnych stawia sobie za cel tworzenie silnej republikańsko-chrześcijańskiej prawicy, która chce budować cywilizację opartą o wartości chrześcijańskie. Całość debaty na www.chks.org.