31 października
czwartek
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Antykoncepcja a zdrowie

Ocena: 4.75
1610

fot.pixabay.com/CC0

Coraz więcej nastolatek zaczyna stosować hormonalne środki antykoncepcyjne, które źle wpływają na układ krążenia, zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego i zawału serca. Udowodniono, że udar występuje najczęściej u kobiet stosujących plastry antykoncepcyjne. Powikłania są wywołane podniesionym ciśnieniem krwi i skłonnością do powstawania zakrzepów w tętnicach w czasie stosowania antykoncepcji. Ryzyko nadciśnienia tętniczego wzrasta ok. dwukrotnie, co udowodniły badania z 1996 r. Ryzyko to maleje po odstawieniu tabletek, ale nie zmienia się przy zmniejszeniu dawki estrogenu. Kobiety, które stosują antykoncepcję i palą 10 papierosów dziennie, mają ryzyko zawału serca 20 razy wyższe, natomiast 25 papierosów – ponad 30 razy wyższe w stosunku do kobiet niepalących i niestosujących antykoncepcji. Poza tym antykoncepcja hormonalna może przyczynić się do rozwoju cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Półroczne stosowanie tabletek (etenyloestradiol i lewonorgestrel) zmniejsza wrażliwość na insulinę, zwiększa poziom trójglicerydów, obniża poziom „dobrego” cholesterolu HDL i ponad czterokrotnie zwiększa stężenie białka CRP (wskaźnik stanu zapalnego w organizmie).

Od lat 60. XX w. naukowcy wiedzą, że antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Duńskie badania wykazały, że to ryzyko jest 5-7 razy wyższe u kobiet przyjmujących pigułki. W badaniu w Holandii ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej było ok. cztery razy wyższe przy stosowaniu tabletek dwuskładnikowych i ok. 6-7 razy wyższe w przypadku jednoskładnikowych (np. gestogen, drospirenon, octan cyproteronu, dezogestrel). W obu badaniach ryzyko było szczególnie wysokie w ciągu pierwszych trzech miesięcy stosowania antykoncepcji. Żylna choroba zatorowo-zakrzepowa może prowadzić do śmierci z powodu zatoru tętnicy płucnej. W Nowej Zelandii zator tętnicy płucnej stał się przyczyną śmierci średnio w ciągu roku dwóch kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Średni wiek kobiet, które zmarły z tego powodu przez osiem lat obserwacji, wynosił 29 lat. W jedenastoletnich badaniach we Francji (publ. 2014) oszacowano, że średnio 20 kobiet w ciągu roku umiera z powodu zatoru tętnicy płucnej związanego ze stosowaniem doustnej antykoncepcji, w tym 8-9 umiera podczas próby leczenia w szpitalu.

Antykoncepcja hormonalna zwiększa u kobiety ryzyko osteopenii, czyli obniżonej gęstości mineralnej kości. To zaś prowadzi do osteoporozy – choroby metabolicznej kości z niską masą kostną i zwiększoną podatnością na złamania. Udowodniono w badaniach, że roczne stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych przez nastolatki skutkuje mniejszym przyrostem masy kostnej, zaburzeniem mineralizacji kości, obniżonym poziomem osteokalcyny i fosfatazy alkalicznej – markerów komórek tworzących kość. Oznacza to, że młode kobiety stosujące antykoncepcję mogą mieć słabsze kości, które nie osiągną swojej maksymalnej gęstości możliwej do osiągnięcia fizjologicznie do 30. roku życia. Wszystkich tych chorób i problemów nastolatka, a później kobieta może uniknąć, jeśli nie będzie stosowała antykoncepcji hormonalnej.

Idziemy nr 06 (746), 09 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Specjalista pediatrii

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter