fot. Pixabay, CC0
Nie wystarczy już ukończenie kursu i zdanie egzaminów na prawo jazdy. Okres próbny ma trwać dwa lata, kierowcy muszą m.in. przejść kurs doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne – to tylko niektóre nowe zasady. Liczy się data wydania prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki dla nowych kierowców weszły w życie 4 czerwca.
Dwuletni okres próbny dotyczy wszystkich nowych kierowców, którzy prawo jazdy uzyskali po raz pierwszy. Zdanie egzaminu przed 4 czerwca nie oznacza, że kierowca uniknie nowych dodatkowych obowiązków. Znaczenie ma data wystawienia dokumentu. Dwuletni czas próbny będzie liczył się od dnia, w którym kierowca dokument prawa jazdy odbierze. W okresie próby kierowca będzie musiał zwracać uwagę na ograniczenie prędkości, a także pamiętać, że przez pierwsze osiem miesięcy tego okresu nie może zatrudnić się jako kierowca.
Obowiązkowe kursy doszkalające w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będą prowadziły wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Będą to zajęcia teoretyczne – dwie godziny. Natomiast szkolenia praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będą prowadziły ośrodki doskonalenia techniki jazdy. W czasie jednej godziny ćwiczeń praktycznych kierowcy zostaną ukazane niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości. Zarówno udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny, a kierowca musi odbyć jedno i drugie między czwartym a ósmym miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy.
Początkujących kierowców do ósmego miesiąca będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
Kolejne ograniczenie dla młodego kierowcy to zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B a także zakaz wykonywania osobiście działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu takim pojazdem. Zakaz ten obowiązuje przez pierwsze osiem miesięcy próby.
Zielony liść to kolejny obowiązek dla młodych kierowców. Samochód, którym będzie się poruszał kierowca w okresie próbnym, będzie musiał zostać oznakowany z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej, na którym znajdzie się zielony liść klonowy. Taki symbol trzeba będzie mieć umieszczony na samochodzie przez pierwsze osiem miesięcy, i to niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy też cudzym autem.
Okres próbny będzie można nie tylko kilkakrotnie powtarzać w trakcie całej swojej kariery za kółkiem. W pewnych sytuacjach będzie on również podlegał wydłużeniu na podstawie decyzji starosty. Będzie to możliwe w razie, gdy w trakcie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym. W takiej sytuacji okres próbny ulegnie obowiązkowo przedłużeniu o dwa lata.