W swoim przemówieniu powitalnym na początku zgromadzenia plenarnego abp Nikola Eterović wyjaśnił m.in. dlaczego papież Franciszek nie uważa za możliwe wyświęcanie kobiet na księży. Obok „zasady Piotrowej” posługi święceń, która jest zarezerwowana dla mężczyzn, obok „zasady maryjnej, w której odzwierciedla się Kościół, ponieważ jest kobietą i oblubienicą”, w Kościele istnieje również „wymiar administracyjny”. Zdaniem papieża, w tej trzeciej dziedzinie – administracji – kobiety powinny otrzymać więcej miejsca.
W odniesieniu do „zasady administracyjnej” bp Bätzing zdystansował się również od oceny papieża Franciszka i podkreślił, że „nie może on wymagać, abyśmy to zaakceptowali”. Tłumaczył, że „zasada maryjna” nie może być bezpośrednio przeniesiona w realia, gdyż dotyczy ona „całego Kościoła, a nie tylko kobiet”.
Innym ważnym tematem wiosennego zebrania episkopatu Niemiec była wojna w Ukrainie. Biskupi po raz kolejny określili wojnę napastniczą Rosji jako „sprzeczną z prawem międzynarodowym” i podkreślili prawo Ukrainy do samoobrony. „Podziwiamy determinację i odporność Ukraińców walczących o swoją wolność. Solidarnie stoimy u ich boku” – oświadczyli biskupi. Przyjście z pomocą zaatakowanemu krajowi poprzez dostarczenie mu broni i innych środków wojskowych jest w pełni uzasadnione, stwierdza dokument opublikowany 2 marca na zakończenie obrad niemieckiego episkopatu w Dreźnie.
Jednocześnie biskupi niemieccy podkreślili, że obrona własna i pomoc w nagłych wypadkach również mają określone granice. Należy oszczędzać ludność cywilną i nie wolno używać broni zakazanej przez prawo międzynarodowe.
W miarę możliwości należy też wykluczyć scenariusze eskalacji; przede wszystkim trzeba zrobić wszystko, by wojna regionalna nie przerodziła się w wojnę światową oraz żeby nie zachodziło prawdopodobieństwo użycia broni masowego rażenia
– głosi oświadczenie.