1 listopada
piątek
Seweryna, Wiktoryny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mój powrót

Ocena: 0
4688
Z tym że Tadeusz Fiszbach, jak napisał o nim ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, był takim niekonwencjonalnym sekretarzem, który w Kościele nie widział wroga. Zapewne dlatego gdański biskup Lech Kaczmarek wysłał do niego delegację strajkujących robotników z Anną Walentynowicz na czele, aby tam rozmawiała o możliwości odprawienia Mszy Świętej dla okupujących stocznię robotników. A to musiało dla sekretarza oznaczać kłopoty. Toteż napytał ich sobie tak szybko, jak tylko to było możliwe, dla partii, która – jak to się do dziś w niektórych kręgach tłumaczy – stanem wojennym musiała opanować sytuację rozpętaną przez żądnych demokracji i niepodległości szaleńców. Fiszbach, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, po swoich wyczynach w szesnastu miesiącach wolności nie tylko nie był dopuszczany do decyzyjnych gremiów, ale nawet o decyzjach nie wiedział, jak w przypadku przygotowań i ogłoszenia stanu wojennego. W Gdańsku nie był już partii do niczego potrzebny. Towarzysze przesunęli go – żeby nie powiedzieć usunęli – do Helsinek na podrzędne stanowisko radcy w ambasadzie.

– Ale na co panu była ta partia? – pytali go po latach Wiesław Chrzanowski i Andrzej Stelmachowski, kiedy jako marszałkowie Sejmu i Senatu przyjechali z wizytą na Łotwę, gdzie Tadeusz Fiszbach był ambasadorem wolnej już Polski. – Co im miałem odpowiedzieć, im, którzy tej partii nie mieli w życiorysie? Że jako młody doktor po rolniczych i ekonomicznych studiach uwierzyłem, że więcej da się zrobić w partii niż poza nią? Że sądziłem, iż nie muszę brać rozbratu z wiarą, w jakiej zostałem pod Lwowem, a potem w Kartuzach, wychowany?

Był jedynym ambasadorem, który – przyjeżdżając na doroczne spotkania ambasadorów w Warszawie – zawsze po obowiązkowym spotkaniu w MSZ składał wizytę prymasowi Józefowi Glempowi. Uważał, że jako ambasador RP ma taką powinność. Ale też znał kardynała z „tamtych” czasów.

– Kiedy w grudniu 1980 roku mieliśmy odsłaniać pomnik Grudnia ’70, a nachodziłem się przy nim niemało, uzgodniliśmy, że zapraszamy sąsiadów. A za miedzą, w Olsztynie, ordynariuszem był abp Józef Glemp. Stąd nasza znajomość.

– To jak pan się w tej partii uchował? – dociekali marszałkowie, świadomi, że to właśnie jemu, Fiszbachowi, dziękował Jan Paweł II za postawę w czasie pamiętnego sierpnia. Spotkanie papieża z parlamentarzystami i politykami odbyło się w trakcie pielgrzymki w czerwcu 1991 roku, kiedy Tadeusz Fiszbach był wicemarszałkiem Sejmu wybranym na posła w słynnych wyborach 4 czerwca z listy społecznej.

– Staliśmy w długim szeregu, Ojciec Święty witał się po kolei, ale przy mnie przystanął i kiedy podał mi rękę, ja uklęknąłem, bo doprawdy nie mogłem inaczej, taka jest przecież polska tradycja i tak przez rodziców byłem wychowany.

– Papież wtedy pokazał, że coś o mnie wie, że nie jestem mu obcy – opowiada z wciąż żywym wzruszeniem Tadeusz Fiszbach.

A różaniec, który dostał wtedy od Ojca Świętego, nosi w kieszonce, na sercu. I z tym różańcem pojechał po spotkaniu z Janem Pawłem II do Częstochowy. Był w takim stanie, w takim poruszeniu serca i zarazem uniesieniu, że postanowił w wymiarze praktycznym powrócić do korzeni. Na tę osobistą pielgrzymkę namówił go nieżyjący już przyjaciel, śp. Zdzisław Pilecki w owym czasie zwolniony z pracy z „Hejnale Mariackim”, więc bywały na Jasnej Górze. Ale to nie on ustalił porządek dnia.

– Podzieliłem się zamiarem z zaprzyjaźnionym ze mną infułatem Bogdanowiczem z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Powiedziałem, że szukam spowiednika. I kiedy przyjechałem na Jasną Górę, do furty wyszedł po mnie ojciec Paweł Kosiak. Zaprowadził mnie do swojej celi i zostawił samego z Panem Bogiem.

– I to był mój powrót do Kościoła – mówi Tadeusz Fiszbach – do Kościoła, bo przecież nie do wiary. Wiarę miałem zawsze, nawet w partyjnej deklaracji. Ślub w kartuskim kościele brałem w 1960 roku, a od dwóch lat byłem wtedy w partii.

– A prymas Glemp nade mną czuwa – opowiada – bo kiedy w katedrze oliwskiej mieliśmy Mszę Świętą po jego śmierci, a siedziałem gdzieś z tyłu, i podszedł do mnie kapelan arcybiskupa, mówiąc, że abp Głódź prosi, abym zabrał głos, jakoś od razu przypomniał mi się Norwid. Jakby mówił o zmarłym Prymasie: „Nie kłaniał się okolicznościom i nie kazał prawdom, by za drzwiami stały”. I tak pożegnałem kardynała Glempa, z którym łączyło mnie obopólne zaufanie.

– Byłem wychowany w wierze katolickiej, z poczuciem, że „tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem…”. I te standardy we mnie były także wtedy, kiedy byłem na funkcji i tego nie mówiłem. Teraz jestem normalnym parafianinem, a moja parafia Zmartwychwstania Pańskiego przyjęła mnie bardzo serdecznie i naturalnie.

Prymas Glemp namawiał Tadeusza Fiszbacha, wręcz nastawał, aby napisał książkę o swoich doświadczeniach i takich jak on członkach partii, zwłaszcza szeregowych, którzy zachowali w sercu wierność polskiej tradycji. A słowo prymasa zobowiązuje.

Barbara Sułek-Kowalska
fot. Barbara Sułek-Kowalska

Idziemy nr 50 (431), 15 grudnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie i chwała na wysokościach.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 13, 31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter