17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Potrzeba bezinteresownej pomocy każdemu choremu"

Ocena: 0
682

Do bezinteresownej pomocy każdemu choremu – zamiast wyzysku, który nie zwraca uwagi na ludzką godność - wezwał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W przypadającym w poniedziałek Światowym Dniu Chorego odprawił on mszę w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. 

fot. Pixabay, CC0

Arcybiskup przypomniał, że Światowy Dzień Chorego, ustanowiony z inicjatywy Jana Pawła II, obchodzony jest już po raz 27. W tym roku główne uroczystości odbywają się w Kalkucie. "Nazwa tego miasta przypomina nam św. Matkę Teresę, która tam swoją postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych, co pomaga nam zrozumieć, że podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię" - podkreślił metropolita. 

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego są słowa "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", podkreślające postawę bezinteresowności, która - jak wskazał arcybiskup - powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej i wszystkich chrześcijan pracujących w służbie zdrowia do "wyrażania istoty daru w darmowości i solidarności, co jest przeciwieństwem postawy wyzysku, niezwracającego uwagi na ludzką godność". 

Abp Skworc zauważył, że "wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia". 

"Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną opieką medyczną i troską duchową" - wskazał. 

Arcybiskup zaznaczył, że w służbie zdrowia jest wielu lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego cechującego się wysoką etyką, którzy doskonale wiedzą, że największą wartością jest człowiek. W imieniu chorych złożył im podziękowania za ofiarną służbę. Dziękował też władzom samorządowym Rudy Śląskiej i rodzinom chorych. 

Hierarcha zachęcał do "bezinteresownej, braterskiej i siostrzanej pomocy każdemu choremu". "Myślę że to jest jakieś przygotowanie do życia w tej rzeczywistości, która jest przed nami – nowego Nieba i nowej Ziemi" - podsumował abp Skworc. 

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Obchody organizowane są w dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina Matkę Bożą z Lourdes.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -